MUZZY THE TURK


Askerlik sorunu halledilirse Türk Milli takımında oynayabileceğini ön koşul olarak ileri süren Mustafa (Muzzy) İzzet isimli futbolcu, aslen Kıbrıs-Türk asıllıdır. Annesi ise İngilizdir.

İngiltere de Lecester City takımında oynayan ve çok da iyi bir performans sergileyen Mustafa:
“Ben kendimi Türk gibi hissediyorum. Türkiye adına bir şeyler yapabilmek gurur verici” diyor.
Mustafa 96 yılında vatandaşlık için başvurduğunda “on gün sonra askere gel” demelerine  biraz içi burulmuş vazgeçmiş.
Bu nedenle, oynamak için önce askerlik işlemlerinde problem çıkarılmamasını şart koşmuş. Kendisine askerlik konusunda garanti verilince Muzzy, Türk bayrağını kaptığı gibi Lecester’in bir maçından sonra sahada tur atmış.

İngilizlerin bu tip olayları baltalamak gibi art niyetleri olmadığını bilirim. Aksine, aldırış bile etmezler Londra’da edindiğim intiba bu oldu.
Oralı bile olmamışlar...
Aklıma takılan sual şu:  Vatanını seven, neden askerlik konusunda takıntı içinde olsun?
Muzzy acaba şov mu yapıyor.!
Zira, İngiliz milli takımında oynayacak bir performansa sahip değil ve hiç çağrılmamış, bunu göz önünde bulundurarak, haziran ayında başlayacak uluslararası maçlarda kendine mi çalışıyor!...
Onu zaman gösterecek.

Yazıdaki ikinci portrem ise, Fatih Terim.
Kendisini, asla bir ayrıcalık olarak görmediğim Galatasaraylı olmasının dışında, iyi bir teknik direktör, motivasyoncu gibi kabul ederim.
Fatih Terim, maçlara öyle konsantre oluyor ki, soğuk havalarda bile buram buram terliyor. Ekranlarda görüyoruz. Terim, Galatasaray’ı belki de tarihinde asla ulaşamayacağı bir yerlere getirdi. Onun yönetiminde İtalyan, Alman takımları averaj takımları oldu, bu yön zaten biliniyor. Temas etmek istediğim husus, Terim’in maçlarda, bir futbolcudan daha çok aşırılığa giden hareketlerde bulunmasıdır.
Basın manşetlerine bakın:
“Terim’den tokat!”
“Galatasaray Teknik direktörü, Hagi’nin attığı ikinci golden sonra, (Galatasaray Dortmund’u yendiği Almanya’da oynan maç için söyleniyor) sevinçten ne yapacağını şaşırdı ve önüne çıkan yardımcısı Müfit Erkasap’ı tokatladı. Fatih Terim, maç boyunca oturmadı. Sevincini yardımcısı Müfit Erkasap’la oldukça ilginç şekilde paylaştı...”

Sevinç ve hüzün bireyler içindir.
Bir teknik direktör, soğukkanlılığını kaybetmemeli.

Ahmet F. Yüksel
İstanbul - 4.3.2000