eğerli okurlar; mevsime uygun yaşanan bir yaz bizlere hüzünle “ Allahaısmarladık ” derken, tabiatıyla sonbaharın ve yeni yayın döneminin heyecanını yaşamaya başladık.

Bu dönemde sufizmveinsan.com’ un giderek ivme kazanan yazar-çizer kadrosu, birikimlerini, ufuk açan, yol gösterebilen yazılarını sizlerle aktarabilmek için sabırsızlanıyor.

Hazırlanan makalelerde, eski deyimle  “ peşin hükümlü ” bir tercihi görmeniz mümkün olamayacaktır. Kuşkusuz, aklını toplayabilen, PC’ nin tuşlarını ustaca kullanabilen, kendine güvenen ve şiddet yanlısı olmayan kişilerin yazılarını okuyabileceksiniz.. Sayfamızın ağırlık bölümünü, tasavvuf felsefesi teşkil etmekte. Gözden kaçırılmaması gereken ilk nokta bu. Kurân ve Hadislerle ilgili yorumlar, görüşlerinize sunuluyor. Fizik-Kimya-Astroloji –Tıp konuları, güncel yaşamı ilgilendiren  makalelerle yine sizlere hitap edecek... Araştırma ve Edebiyat türü çalışmaların büyük bir titizlikle ve uzman kadro tarafından hazırlandığını söylemek doğru olur.
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi mistisizme,  bilime dayalı ve insanla ilgili yazıların büyük bir çoğunluğu ulusal basında yer alacaktır.

Bu arada, akla gelen çok önemli ve açıklanması gereken bir nokta da, tasavvufun sporla bağdaşamayacağı gerekçesiyle, sitede yer almamasını düşünenlerle alakalıdır.
Sufizmin sporla ilgisi olmadığını öne sürenler, öncelikle hayatı, varoluş gayesini asla benimseyemeyen, bir bakıma kendini çözemeyen kişiler olarak düşünülebilir.
İnsan, hayatı boyunca her şeyin bir alternatifi olduğunu  kabul ettiğinde, rakip olarak gördüğü şeylerin aslında kendi gelişmesi için var olduğunu aklına getirmelidir. İnsan Evrensel bilince ancak bu şekilde ulaşır.
Spordaki rekabet anlayışı insanı olgunlaştırmaya bir vesiledir. Tasavvufun istediği de insanın, belirli bir kemalât çizgisine sahip olması değil midir? Yani spor, bir bakıma insana açıklarını gösteren, katı tutumunu frenleyen bir unsur olmaktadır.
Ayrıca, bir müsabakada oyunu okuma çizgisi, kısmen de olsa hayatı okumayı getirecektir. Sporu bu şekilde gözlemlemek yararlıdır. Diğer önemli yanları ise; estetiği, etkinliklerin insan yaşamını geliştirmesi ve topluma yabancı kalan kimseleri dahi çözülür, algılanabilir bir hale getirmesidir. Böylece, insan karşısındakinin ne durumda olduğunu, nasıl bir yapıya sahip bulunduğunu, zevklerini, hoşlandığı şeyleri bilebilir. Kısacası spor, hayatımızı olumlu yönde etkileyen bir faktör olarak göze çarpar.
Bizim ona bu denli özen gösterişimiz, asla beyhude bir çaba değildir. Bu bakımdan, özellikle futbol; taraftarı, çekişmesi, değişik statüsü, oynanan oyunun kalitesi ve saydığımız nedenlerle ara ara da olsa sayfamıza yine renk katacaktır.

Değerli dostlarım unutmayın, gönül dolu sevginize, yakın ilginize her zaman ihtiyacımız var.
Yazar Michael Severn’in çok anlamlı bir sözü ile yazımı noktalıyor sizlere uzun, sağlıklı bir ömür ve başarılar diliyorum. Dostlukla  kalın

“ Yarın için yaşa; dün zaten yaşandı ! ”

İstanbul - 10.09.2002
http://sufizmveinsan.com
 


Üst Ana sayfa e-mail