Yok böyle bir mucize!...
Rheobatrachus silus

Bir dişi hayvanın yavrularını yuttuğunu duysanız, herhalde onun ne  kadar vahşi olduğunu düşünürsünüz.

Halbuki, Avustralya 'da yasayan bir tür kurbağa,yavrularını vahşiliğinden değil, merhametinden yutmaktadır.

"Rheobatrachus silus" adı verilen kurbağanın yumurtadan çıkmak üzere olan yavrularını yutma sebebi, onların emniyetli bir şekilde gelişmesini sağlamaktır.

Acaba anne kurbağanın midesine inen yavrular,  mide tarafından hazmedilmeyecek mi? Elbette hayır. Yeni doğan aciz yavrulara anında süt yetiştirerek merhametini gösteren Zat, mideye inen yavruların hazmedilmemesi için de, kurbağanın midesindeki sindirim  faaliyetini durdurur. Dişi kurbağanın daha önce midesine doldurduğu gıda maddeleri bağırsağa iletilir ve midenin şekli ile yapısı tamamen değişerek, yavrular için sıcak ve emniyetli bir beşik suretine girer. Oburluğu ile tanınan bu kurbağanın iştahı, tamamen kesilecek ve kuluçka devresi tamamlanıncaya kadar hayvan tam iki ay aç kalacaktır.

Kuluçkanın ileri safhasında mide büyüyerek akciğere dayanır. Ve onun faaliyetinin durmasına sebep olur. Ancak, akciğerleri devreden  çıkan kurbağa, derisi vasıtasıyla nefes almaya başlar. Yumurtadan çıkan kurbağalar daha sonra yemek borusundan tırmanır ve anne kurbağanın ağzından aşağı atlayarak, gün ışığına çıkarlar. Mide yavruların tamamen çıkmasından sekiz gün sonra normal haline gelir ve vazifesini yerine getiren kurbağa, yiyip içmeye başlar.

Avustralya’nın Adelade Üniversitesi'nden Zoolog Michael J.Tyler ile yardımcısı David Carter tarafından ortaya çıkarılan bu esrarengiz hadise, fizyoloji olarak bilinen ilim dalını alt-üst etmiştir. İlim adamları ülserin tedavisinde yeni bir ümit olarak gördükleri bu olağanüstü olayın nasıl gerçekleştiğini ve midedeki faaliyetin nasıl durdurulduğunu aramakla meşguller.

National Geographic C

       

Bodrum - 20.05.2003
hilbira@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail