2.Bölüm

Arıcılık, yalnız bal üretimi için yapılmaz. Arı sütü, polen, balmumu üretimi ve  bizzat arıların çoğaltılması da getirisi olan uğraş kollarıdır.

Arıların dünyasını biraz daha aralayıp bu harika ürünlerin nasıl elde edildiğine ve özelliklerine de bir bakış atfedelim:

Arıcılıkta temel ürün baldır. Mevsimin özelliği, kovanın kuvveti, bulunulan bölge ile; elde edilen bal miktarı doğrudan ilgilidir. Hiç üretim olmaması yanında, tek kovandan 200 kg bal elde edildiğine de şahit olmuşumdur. Ortalama olarak 25-30 kg bal alınabilir bir kovandan. 70 bin arı yükünden yaklaşık 1 kg bal elde edilir. (Bir arının bir uçuşu ile getirdiği bal miktarı, bir arı yükü olarak kabul edilir. )  İşçi arıların başlarının uç tarafında hortumları vardır. Yaklaşık 1 cm. kadardır. Bunları çiçeklerin içerisine sokarak orada bulunan tatlı bir sıvı olan çiçek nektarını emerler ve  midelerinin bir bölümünü oluşturan “bal midesine” aktarırlar. Burada midenin öz suları, balözünün şekerlerini daha basit şekerlere çevirir ve başka maddeler katarlar. Sonra bu sıvıyı kovandaki petek gözlerine, kovan içerisinde bulunan genç işçiler vasıtasıyla boşaltırlar. Ancak bu sıvının kıvamı, uzunca zaman korunması için uygun değildir. İçerisindeki su biraz daha buharlaştırılır, gerekli kıvama eriştikten sonra,  petek gözlerinin ağzı bal mumu ile, genç arılar tarafından sırlanır. Ama her zaman olmayabilir bu durum. Ağzı sırlanmamış olanlar da santrifüjden geçirilerek süzme bal olarak kullanılır. Yalnız şu anlaşılmamalıdır : Süzme ballar sadece sırlanmamış peteklerden elde edilir. Sırlı olanların da sırları, özel taraklardan geçirilerek  bozulduktan sonra süzülebilmektedir.

Rengi ve kokusu çevresel etkenlerle değişiklik gösteren bal, birçok kullanım alanının yanında, temel olarak beslenme maddesi ve ilaç olarak kullanılır. %62 – 83 kadar şeker ihtiva eder. Bununla birlikte, bir miktar sakkaroz ile dekstrin de vardır.

Bilinen yararlarından bazıları şunlardır :
-Soğuk suyla yapılmış bal şerbeti, ishalin, ılık suyla yapılanı da kabızlığın ilacıdır.
-Kalp çarpıntısına faydalıdır.
-Mide ve tüm sindirim sistemine yararlıdır.
-Kansızlık için harika bir  kan deposudur.
-Süt ve bol su ile karıştırılarak içildiğinde barsak şeritlerini öldürür.
-Beyin faaliyetlerini hızlandırma yönünde olumlu katkıları vardır.
-Hazmı kolaylaştırır.
-Kemik hastalığı için çok yararlıdır.
-Uykusuzluk ve asap bozukluklarını önlemede faydalıdır.
-Bir miktar sirke ile karıştırılıp ağız çalkalanırsa, ağız kokularını giderir.
-Karın ağrısını keser.
-Altını ıslatan çocuklarda da olumlu etkileri görülmüştür.
-Kaynatılmış ada çayını bir miktar sirke ve bal ile karıştırıp gargara yapıldığında bademcikleri ve boğaz anjinini tedavide çok başarılıdır.
-Tıp çok sıcak bakmamakla birlikte, şeker hastalığının alt sınırlarında olanların, günde az bir miktar bal yemelerinin risk oluşturmadığı tecrübelerle görülmüştür.

Cenabı Hakk  Kuran’ da şöyle buyuruyor :

Nahl Sûresi –68. Âyet : “Senin Rabbin balbal arısına şöyle vahyetti: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kuracakları kovanlardan kendine evler edin.”

Nahl Sûresi- 69. Âyet : “Sonra meyvaların hepsinden ye de, Rabbinin (sana) kolay kıldığı yollara gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir bal çıkar ki, onda insanlar için şifâ vardır. Şüphesiz ki bunda düşünen bir millet için, büyük bir ibret vardır.”

Balın şifa olduğu hakkında çok sayıda Hadis-i Şerif  de vardır. Bunların ikisi şöyledir :

3956 - Ebu Sa'idi'l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor:
Bir adam Resûlullah Aleyhissalâtu vesselâm'a gelerek:
-Kardeşim ishal oldu (ne yapayım?) diye sordu.
 Aleyhissalatu vesselam: 
-Ona bal (şerbeti) içir!.. Ferman buyurdu. Adam içirdi. Bilahare aynı şahıs tekrar gelip :
-Ben bal (şerbeti) içirdim. Ancak, bu onun ishalini artırmadan başka bir şeye yaramadı dedi. (Adam bu gidip gelmeleri) üç kere tekrar etti. Sonunda Aleyhissalatu vesselam :
-Allah doğru söyledi. Kardeşinin karnı yalan söyledi (hata etti) buyurdu. Sonra bir kere daha içirdi. Bu sefer kardeşi iyileşti.
Buhari, Tıp 4, 24; Müslim, Selam 91 , (2217); 

3973 - İbni Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Şifa üç şeydedir:
- Bal şerbeti. 
- Kan aldırma. 
- Ateşle dağlama. 

Ancak ümmetimi dağlamaktan men ediyorum.
Bir rivayette: "Balda, hacamat olmada şifa vardır." denmiştir."
Buhari, Tıp 3.

İstanbul - 28.05.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail