Çırak: Usta, dün bir toplantıya gittim orada zamanın büyükleri, ilim sahibi kişiler bir araya gelmişler tasavvuftan, sufizmden, inançlardan,kehanetten burçlardan bahsetmeye başladılar.

Usta: Öyle mi? Desene dün akşam bayağı bilgi sahibi oldun!..

Çırak: Evet, önce bende bu hevesle şu sohbeti can kulağı ile dinleyeyim, ne de olsa büyük ilim sahibi ve branşlarında ustalar dedim. Hepsi, inceledikleri alanlarda bilgilerini ortaya koyacaklar biz de, oradakiler de, konuşmacılar da birbirlerinin fikirlerinden istifade edeceğiz dedim

Usta: peki ne oldu?

Çırak: Ne olmadı ki! Bu büyüklerim çok güzel mevzularda tartışma ve fikir alışverişinde bulunacaklarını zannettim, ama öyle olmadı.

Usta :Bayağı heyecanlandın, peki ne oldu? Anlat.

Çırak: İlk önce hepsi, birbirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya döktü. Adeta birbirlerine düşmanmış gibi bir his belirdi içimde, daha sonra heyecanla mevzulara geçmelerini bekledim .Nihayet mevzular yavaş yavaş açılmaya başladı. Ve canım, daha da sıkıldı  be ustam!.

Usta:Desene tatsızlık, mevzularda da devam etti.

Çırak: Evet, aynen öyle oldu. Hiçbirisi bir diğerinin dediğini kabul etmedi ve her fikir birinin itirazı ile çürümüş oldu gibi, ama işin ilginç yanı, orada olanlar da artık işin içine karışarak kendilerine göre onları mat etmek istediler.

Usta:  Salondakilerde mi işin içine karıştı?

Çırak: Evet, orada da kendine göre ilim sahibi kişiler vardı, bu meraklı mevzularda nasıl fikirler ortaya çıkacağını merak etmişler ve çoluk çocuklarının da bilgileri artsın diye onlarla beraber gelmişler.
Usta : Allah Allah, sonra ne oldu?

Çırak: Her şey tam olarak arap sacına döndü. Herkes homurdana homurdana toplantıyı terk etti.
Usta be, benim aklım iyice karıştı, sana aklıma takılan birkaç şeyi sormak istiyorum, şayet seni rahatsız etmezsem.

Usta :Tabi oğlum, sor bakalım merak ettiğin şeyleri, eğer bilebilirsek söyleriz bilemezsek bir bilene sorarız.

Çırak:Kendilerini yıllarca ilim öğrenmeye vermiş ve herkes tarafından büyük alim olarak bilinen bu kimseler,
a-Birbirlerini neden anlayamıyorlar?
b- Orada toplanarak halka bir şeyler vereceklerini söylemelerine karşı halkın çok güzel duygularını neden çalıyorlar?
c- Birbirlerini mat ettiklerinde acaba bunlara yani âlimlere güreşçiler gibi unvan mı veriyorlar?
Şu müşkülümü çöz be usta, akşamdan beri kafam karma karışık arap saçı gibi...

Usta:Oğlum, insan âlim olur, ama irfan sahibi olamazsa, bu öğrendiği ilim onda enaniyet meydana getirir. Enaniyete kapılan birisi de kendinden başkasını beğenmez.
Kendi fikirlerine ters gelen fikirleri tefekkür edip kendinde bir hata veya kusur olabileceğini hatırına bile getirmez.
“Bu fikirler de onun fikridir,onun inancıdır” deyip tolerans göstermez. Kendi düşüncelerini kabullendirmek için taassuba girer, kabullenmeyenleri de hemen dışlar.

İnsana Allah’ın en büyük hazine olarak verdiği aklını  kullanan irfan ve ilim sahibi âlim, böyle ilim meclislerinde herkesin ayrı fikri, ayrı inancı olabileceğini bilir, ona ve dinleyicilere nasıl faydalı olabileceğini düşünür, gerekirse onun penceresinden bakmaya çalışır Bunu yapmadıkları sürece insanların birbirlerini anlamaları mümkün değildir. 

Dinleyiciler, ilim sahibi olarak bilip güvendikleri bu kişilerin birbirine düşmüş çocuklar gibi seviyesiz münakaşalarını görünce, inançlarını kaybederler . O toplantı, dinleyenlere bir şeyler vereceğine dinleyenlerin kendi temiz inançlarını da zedeler, onları hayal kırıklığına uğratır. 
Böyle tartışmalara girenler, gençlerimizin nasıl bir ders aldıklarını kendilerini ne kadar ayıpladıklarını hiç düşünmezler. Kendilerinin o gençlerimizin yanında ne hale geldiklerini idrak etmezler ve maalesef bu gibiler bu insanlara hiçbir şey veremezler.
Kanaatimizce, bu gibi olanlar kendi egolarını tatmin ederler, ama insanlara müsbet bir şey vermezler. Zaten iç niyetleri de herhalde medyatik olmaktan başka bir şey değil. Böyle bir haksızlığın karşısında güreşçiler gibi birincilik ikincilik madalyası değil, alsalar
alsalar!!. .Onu da sen bul...

Çırak: Anladım usta, onların bu toplantıda aldıklarını herkes gönlünde hissediyor zaten.

Bodrum - 30.04.2002
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail