Ertuğrul Gazi

 

Ertuğrul Gazi’yi bilmeyenimiz yoktur sanırım. Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gazi’nin babası.

Vefatının üzerinden 725 yıl geçmesine rağmen, her yıl ölüm yıldönümü münasebeti ile Bilecik’in Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri yapılır.

Ölüm yıldönümünde yapılanın şenlik olması sizi şaşırtmasın. Bu şenlik bir bakıma, Osmanlı Devletinin kurulmasının ilk adımlarını atan Ertuğrul Gazi’ye ve Osmanlı’ya olan sevginin, özlemin bir belirtisidir. Dünya üzerinde bu kadar senedir devam eden başka gelenekler var mı bilmiyorum.

Her sene olmasa da, birkaç senede bir, bu şenliğe gitmeye gayret ediyorum. Bu sene de, dostlarımızla beraber Söğüt’ün yolunu tuttuk.

İlk farkettiğim şey geçen senelere nazaran katılımın çok artmış olduğuydu. Ancak bu kalabalığın nedenlerinden biri, şenliği siyasi gösteri alanına çevirmek isteyen partililerin Söğüt’e akın etmesiydi. Haberlerde de görmüşsünüzdür belki, iktidar partisi ile muhalefet partilerinden birinin siyasi mücadelesine sahne oldu şenlik.

Her sene adet olduğu üzere yine şifalı pilav ve üzüm dağıtıldı. Şifalı pilavın şifasının şuradan geldiği anlatılır: Eskiden şenlikte dağıtılacak olan pilavın bulgurları her evden toplanırmış. Zengin, fakir her hane elinden geldiği kadarı ile bulgur verirmiş. Bu nedenle hanelerden birinde mutlaka mübarek biri vardır ve onun duası hürmetine bu pilav şifalı olur denilmiş.

Şimdilerde ise bulgur çevre fabrikaların desteği ile alınmakta. Ancak Hikmet Allah’tandır. Umulur ki pilavımız yine şifalıdır.

Bizim oralara yolunuz düşer ise, Bilecik’te Şeyh Edebâli’yi, Söğüt’te Ertuğrul Gazi’yi ve ikisi arasında kalan Küre Köyü’nde Dursun Fâkih’i ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Şeyh Edebâli, Osmanlı’nın manevi kurucusu olarak bilinir. Aynı zamanda Osman Gazi’nin kayınpederidir. Osmanlının kuruluşu arkasındaki manevi güç için Allah Şeyh Edebali’yi vesile kılmıştır. Osman Gazi de O’na saygıda kusur etmeyerek baş tacı etmiştir. Ertuğrul Gazi’nin, oğlu Osman Gazi’ye mirası olan öğütlerindeki ilk cümlesinin “Beni kır, Şeyh Edebâli’yi kırma” şeklinde olması bu hürmetin babaya olan hürmetten dahi üstün olduğuna işarettir.

Dursun Fakih ise Osmanlının ilk kadısı, Osman Gazi’nin silah arkadaşıdır. Bilecik’ten Söğüt’e giderken, küçük bir tepe üzerindedir kabri.

Osmanlı’nın filizlendiği topraklardan anlatılacak çok şeyler var. Şimdilik bu kadar diyelim. Allah ecdadımızdan razı olsun ve Onların maddi manevi miraslarına sahip çıkmamızda kolaylık nasip etsin inşallah.

Mustafa Kınıkoglu
kinikoglu@kardelendergisi.com

İstanbul - 12.09.2006
http://sufizmveinsan.com

 

 


Üst Ana sayfa e-mail