Milyonlarca kişinin birbirleriyle iletişim kurmasına imkân veren, internette iletişim konusunda, bazı etik kurallar belirlendi.

Türkiye Bilişim Vakfı'nın yöneticilerinden, Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Töreci, sınırsız bir ortak iletişim ve etkileşim ortamı olan interneti kullanırken bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Töreci, Türkiye Bilişim Vakfı tarafından son şekli verilen, ''İnternet İletişim Kuralları''nı da şöyle sıraladı;

- Toplum karşısında kendinize yakıştırdığınız tavrı, internetin sanal ortamında da sürdürün, kimliğinizi saklayabileceğinizi umarak gerçek yaşamınızda benimsemediğiniz davranışları sergilemeyin.

- Düşüncelerinizi dile getirirken olumlu yaklaşmanın ve nazik bir ifade kullanmanın, sağduyunun gereği olduğunu hatırlayın.

- Tartışmaların özelleşmesine ve kişiselleşmesine yol açmayın.

- İnsanları duygusal yönden zedeleyici ve rahatsız edici iletilerin yayılmasına olanak vermeyin.

- Kişilerin istemleri dışında iletiler alarak rahatsız olmalarını elinizden geldiğince önleyin.

- Size gelen bir maili, başkasına aktarmak istediğinizde, bu iletiyi size gönderenin bunu isteyip istemediğinden emin olun.

- Bir web sitesinde yer alan uzunca bir metin ya da belgeyi e-posta ekinde göndermeyin, bu metin ya da belgenin adresini ve konusunu belirtip buraya erişilip bakılabilmesi için sanal adresini vermekle yetinin.

- İleti trafiğini yoğunlaştıranları uyarın, ısrarcı olanlara karşı alınması gereken yasal önlemlerin oluşmasına katkı yapın ve yaptırımların uygulanmasına destek olun.

- Açık kimliğinizi, geçerli bir gerekçeniz olmadıkça gizlemeyin.

- Her zaman yanıtladığınız iletinin konu başlığını koruyarak yanıt verin.

- Ne demek istiyorsanız ona karşılık olan, yanlış anlaşılmalara yol açmayacak düz ve yalın deyişlerle düşüncelerinizi aktarmaya çalışın.

- Özellikle tartışma listelerinde daha önce değinilmiş konuları ek bir katkıya yol açmayacaksa üstelemeyin, ortaya çıkmış bir sonucu görmezlikten gelerek kendi düşüncenizi kabul ettirmede ısrarcı olmayın.

- Gereksiz yere büyük harflerle yazışmaktan, sık sık özel simgeler kullanmaktan, esprili ya da alaycı anlatımlardan kaçının,

- İyelik haklarını zedelememeye özen gösterin, başkasının düşüncelerini ve yazılımlarını kendinizinmiş gibi sahiplenmeye kalkışmayın.

- Başkalarının kişilik haklarına ve özel yaşamına saygılı olun, kişilerle ilgili karalayıcı yorumlarda bulunmayın.

- İnternet ortamının sağladığı olanakların yasadışı biçimde insanlara zarar verme, başkalarının işlerini engelleme, gizli ve kişisel bilgilerini ele geçirip yararlanma, her türlü sahtekârlık, yolsuzluk, dolandırıcılık ya da hırsızlık gibi kötü amaçlı kullanımına yol açmayın ve göz yummayın.

- Kendinizin ya da temsilcisi olduğunuz ürün ve hizmetlerin reklamını yapmayın.

Güvenlik zedeleyici ve bozucu girişimlere karşı alınması gereken önlemlere uymaya özen gösterin, kuşku duyduğunuzda doğrudan internet servis sağlayıcınıza ya da kurum sorumlunuza durumu bildirin.

http://afyuksel.com
16
.05.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail