Ev ve işyerimizi düzenlemede kullanılan bu doğu yöntemi, çevremizdeki pozitif enerjiyi arttırarak, kendimizi daha sağlıklı ve mutlu hissetmemize ve refah seviyemizi arttırmamıza yardımcı olur.

Çin'de yaklaşık 5000 yıldır kullanılan Feng Shui,21. Yüzyıla girdiğimiz şu günlerde daha sade ve sağlıklı bir yaşam biçimi arayan batı insanının da ilgisini çekmeye başlamıştır.

Feng Shui,"Chi" nin, yani evrensel yaşam enerjisinin evimizde rahatça dolaşmasını,olumsuz enerjinin nötralize edilmesini ve olumlu enerjinin arttırılmasını hedefler. Aslında oldukça karışık ve teknik detayları olan bir yöntemdir,ancak yine de hepimizin kolaylıkla  uygulayabileceği bazı temel esasları vardır.

İşte size bazı püf noktaları:

Evdeki dağınıklığı azaltın.

Bu Feng Shui'nin en temel esaslarından biridir. Dağınıklık Chi'nin rahatça hareket etmesine engel olarak, kendimizi yorgun,hasta veya depresif hissetmemize neden olur. Ortalık derli toplu olduğunda kendinizi daha enerjik ve evinizle bütünleşmiş  hissedersiniz. 

Bitkiler

Bitkiler bir evde harikalar yaratır. Canlı bir bitki, odaya chi ekleyerek enerjiyi arttırır. Ek olarak,bitkinin verdiği oksijen ve rahatlatıcı yeşil renk ruhumuzu ferahlatır. 

Renkler

Renkler duygularımızı etkiler.Aslında kişilerin renklere verdiği tepkiler, geçmiş anılarına göre kişiden kişiye değişir,bu nedenle genel olarak hangi rengin kullanulması gerektiği konusunda bir  tavsiyede bulunmak yalnış olur.Burada karar verirken önem vereceğiniz nokta ,hangi renk ile kendinizi daha rahat hissettiğinize dikkat etmenizdir. Hangi rengi giydiğinizde kendinizi en iyi hissettiğinizi bulmaya çalışmak bu konuda size yardımcı olabilir. Genel olarak,mor,asalet,kırmızı ihtiras ile ilişkilidir.Yeşil huzur verir. 

Sert açılar

Sert açılar olumsuz enerji oluşmasına sebep olurlar.Köşeli masalar, dolaplar, kiriş  yada raflar,sivri uçlu tavan aydınlatme malzemeleri mekana köşelerinden olumsuz enerji yayarlar.Köşeli olan eşyalarınızı ovarlak hale getirmeye çalışın.

Mobilya yerleşimi

Mobilyanın yerleşimi Feng Shui nin en ince noktalarından biridir. Mobilyanın, "Chi" enerjisinin ev içindeki dolaşımını engellemiyecek şekilde yerleştirilmesi çok önemlidir. Örneğin girişin hemen önüne yerleştirilen bir koltuk yada oturma grubu enerjinin rahatça dolaşmasına engel olur.
Sırtınızı kapıya vererek oturmanız,emniyetsizlik duygusu yaratarak, enerjinizi verimli bir biçimde kullanmanıza engel olur. Eğer mümkünse,akranızda bir duvar olması en iyi oturma konumudur. Bu oturma şekli size sembolik olarak destek verir.

Su

Su da bitkiler gibi rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Fıskiye son derece sakinleştirici bir etki yapar. Fıskiyeler, odada oturduğunuz zaman size bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu şekilde yerleştirilirlerse üzerinizde  ferahlatıcı bir etki yaparlar.

Themestream Contributor'dan derleyen Nilüfer Gökmen

http://afyuksel.com
21.
03.2001

 


Üst Ana sayfa e-mail