Kul Hakkı

 

Geçtiğimiz günlerde birkaç arkadaşımla beraber il dışına bir gezi düzenledik. Gezinin detayları da belki bir yazı konusu olur ancak ben dönüşte arkadaşlarımla aramızda geçen bir tartışmadan bahsetmek istiyorum.

3 saat süreceğini tahmin ettiğimiz yolculuk sırasında bir şeyler dinlemek sözkonusu olunca, aracın sahibi arkadaş bir cd kutusu uzattı bize, içlerinden birini seçmemiz için..

Cd'lere baktım, hepsi sonradan yazılmış, üzerlerine de cd kalemi ile kimin cd'si olduğu belirtilmişti.

Arkadaşıma bunları nerede yazdırdın diye sorduğumda, çeşitli arkadaşlardan aldığını belirtti. Ben de direk konuya girerek: “Bunları dinleyerek kul hakkını çiğnemiyor musun?” diye sordum.

Araçtaki diğer arkadaşlar birden bana baktılar, sanki çok garip bir şey söylemişim gibi.

Sonra devam ettim: “Bu müzikleri yapanlar günlerce, aylarca uğraşmışlar ve bu eserleri yapmışlar, ama sen onların müsadesi olmadan, onların emeğine karşı bir ücret ödemeden, sadece boş cd fiyatına emeklerini almışsın.”

Tam olarak olmasa da hak verir gibi oldular. Arkadaşım “Bu konudaki fetva nasıldır acaba, ... abiye bir soralım” dedi. Ben de, “Şarkılar için emek harcayan ... abin mi? Neden ona soruyorsun. Git şarkıya emek harcayana sor, bakalım sana hakkını helal edecek mi?” dedim.

Diğer bir arkadaşımız, kopya cd'leri veya mp3 leri dinlediğini ama dağıtmadığını vs. belirterek dinlemekte mahsur olmayabileceğini söyledi. Ben düşüncemde çok ısrar etmeyerek gönlünüze sorun dedim. Ama sıralamaya devam ettim: “Bedavaya alınan mp3, kopya film cd'leri, internetten ücreti verilmeden indirilen divx'ler, korsan kitaplar.. hepsi, bunlara emek harcayanların haklarını üstümüzde bırakılmasına vesile olur Allah korusun. Düşünün, yazarın biri 5 senesini vererek bir kitap yazıyor, başka biri bunu kopyalayıp korsan olarak basıyor ve sen de 3 ytl'lik fiyatına bakarak korsan olduğunu bile bile bunu alıyorsun. Elbette kitabı kopyalayanın yaptığı, satın alanın yaptığından bin kat daha kötü ama bu korsan kitap almayı temize çıkarmaz.”

“Ne yapayım, Orijinal dvdler çok pahalı, mecburen kopya dvd alıyorum” dedi arkadaşım.

“Yapmayın, dvd seyretmek gibi bir mecburiyetiniz mi var, izlemeyin olsun bitsin. Hava mı su mu ki bu, olmadan olmuyor? Yok illa izleğeceğim diyorsan da bedelini öder izlersin..” dedim.

Muhabbetimiz bu menzilde devam etti...

Aralarından biri akşam eve gidince bütüm mp3'leri sileceğini söyledi. Aslında uzun zamandır aynı mesele onun da kafasını yormuş ama bir türlü silememiş. Diğer arkadaşlar ise hala ... abilerinden fetva almayı düşünüyorlardı.

Aslında yukarıda saydıklarıma ek olarak emniyet şeridi ve sıra ihlallerini dahi kul hakkı çerçevesinde görüyorum. Hatta derslerde kopya çekmeyi.. Okuldaki arkadaşlarımız haklarını helal ederler elbet ama üstümüze hak almamak varken neden işimizi zora sokalım.

Rahman olanın rahmeti ile, Rahmana karşı işlediğimiz suçlar, yerine getirmediğimiz görevler  umulur ki affedilir, ama kul hakları söz konuru olunca, hesabımız daha da zorlaşmaz inşallah.

Mustafa Kınıkoglu
kinikoglu@kardelendergisi.com

İstanbul - 29.08.2006
http://sufizmveinsan.com

 

 


Üst Ana sayfa e-mail