Pluto ile Gelecek I (1995-2043)

Geçen hafta kısaltarak türkçe tercümesini yayınladığım Adrian Ross Duncan’ın makalesinin devamının bu hafta sizlerle aşağıda paylaşacağım. Makaleye geçmeden şunu belirtmek isterim; geleceğe dair yazılan astroloji makaleleri konuyu iyi bilenler tarafından kaleme alındığında çok önemli ipuçlarını açıkça verirler. Ancak bu ipuçları daha geneldir. Etkilerin her bir alanda çıkışının farklılıklar gösterdiği astrolojide genel kanaattir. Bunda herbirimin bir astrolojik haritasının olmasından dolayıdır. Her birime ait astrolojik haritayı bir karmaşık bir filtre olarakta değerlendirmek mümkün. Bu sebepten bir etkiyi bazıları çok sert atlatırken bazıları daha yumuşak atlatmaktadırlar. Astrolojinin bir bilim kabulu görmemesi astrolojiye yapılan en ciddi eleştiri olmaktadır. Astrolojiyi incelememiş, gazete köşelerinden öteye gidemeyen litaratür bilgisi olmayan kesimden bahsetmiyorum. Bu konuyu astronomi ile mısır kaynaklarında, yunanlı kaynaklara, arapların yaptığı yazılı çalışmalara kadar geniş ve çok ciddi incelemiş bilim adamları da mevcut. Ancak astrolojinin günümüz bilimsel anlayışı ile değerlendirğimizde bilim süzgeçinden geçememektedir. Bu astroloji bilim değil demek değildir. Astrolojinin sistematik olarak açıklanmaı muhtemeldir. Kim bilir gün gelir laboratuarlarda astroloji deneyleri yapılır. Örneğin bitkiler veya hayvanlar üstünde. Belkide astroloji bilimsel bir sistematiğe oturtulur. Günümzde ise finans alanında astrolojiyi kullanan, özellikle borsa, kur tahminlerini astrolojik çözümlemeyle yapanlar mevcut. Devamlı değişen ve her yapıda farklı etkiler gösteren astrolojik etkilerin bilimsel bir tabana oturtulması yinede iyimser bir hayal gibi gözüküyor. Temeli basit ancak değerlendirmesi karışık adeta çok bilinmeyenli çok üslü ama sonucu belli bir matematiksel denklemde bilinmeyenleri oluşturuyor gibi bu etkiler. Sonuç ise yılların insana öğrettiği olsa gerek; kader...

Turhan Doğan

31Ekim 2005

Tokyo

Geçen haftanın devamı

Pluton ile Gelecek II (1995 – 2043)

Adrian Ross Duncan 18.07.2005

1995’ten 2008’e kadar Pluton Yay burcunda uluslararası terrör ve dini fundamentalizmi hortlattı.  Değişken bir burç olan Yay burcu kutupsallaşmaları meydana getirir ve bugün medeniyetler çatışması diye bir düşünce ile karşı karşıyayız. Terörün kökenindeki neden, muhtemelen adaletsizlik ki yaydaki Plıuto bunu düzeltmek için kendine has yöntemler arıyor fakat müslüman ekstrimistlerin terörü aynı zamanda büyük şeytan Amerika ile de savaş ve batının cinsel açıklığı ve maddeye düşkünlüğü… Modası geçmiş dünya görüşünü kurtarmak için son çare. Hükümetler terörü önlemek için korkunç kaynaklar akıtıyorlar. Bugün İsviçre’de, nükleer sığınaksız ev yapılmıyor. (Nükleer bir savaş sonucunda insanlığın yok olacağı konusunda endişelenmeye gerek yok, İsviçreliler hayatta kalacaklar.) Böylece uluslararası teröre tepki olarak denetim ve gözetimdir.

Sonraki süreç Ocak 2008’den 2024’e kadar olan Plutonun oğlak transiti. (Pluton transitleri gittikçe uzuyor. Bu Pluton’un yörüngesi ile alakalı 12 yıl Akrep’te 33 yıl Boğa’da geçirir.)...

Pluton 16 yıl Oğlak burcunda olduğu sürede hükümet güvenlik adına otoktratik gücü sağlamlaştırır. Buna gaz verecek olan endişe ve terör olacaktır. Bu yüzden uzun ve temdit edilmiş Koç’taki uranüsün Pluton’a kare açısı 2011’den 2115’e kadar potansiyel tehlikedir. Özgürlüğüne değer veren insanlar gözetim ve denetimle mücadele edecekler. Oğlak’taki Pluton’un imzası tasarlandı bile, ve Şanhay’daki Dünya Finans Merkezinin inşaasında görülebilir, ne tesadüf ki 492 metre olacakmış. (Neptün-Pluton kavuşumu 492 yılda bir meydana gelir.) Bu binanın resmine baktığımızda tamamen bir modern Pluton sembolüdür... Proje 2008’de Pluton oğlak burcuna girerken bitirilmesi planlanıyor. Bu transit sırasında muazzam güçlü bir işin kullanılacağını ima ediyor. Bu süre zarfında, süper güçlü insanların küçük grupları muazzam etkileri kullanacak ve bunun çoğu gizlice vuku bulacak. Demokrasinin halka bırakılması tehlike arz edecek. teröristlere veya sadece demokratlara kontrolü bırakma ve korkusundan dolayı, devletler daha dikta rejimlere yönelecek. Şanhay’daki bu bina ekonomik gücün batıdan doğuya geçişininde sembolü olabilir. New York’taki Dünya Ticaret Merkezinin yıkılması yerini dünyanın en yüksek binası olacak Şanhay finans merkezine bırakmaktadır. Pluton yay burcundayken yabancı ülkelere işlerin ihraç edilmesi Asya’yı güçlendirdi. Modası geçen Avrupa ve Amerika kurumlarının bu konuda fazla yapacak birşeyi yok. Oğlak’taki Pluton Batı iş dünyasının yapıları için acılı bir dönüşüm başlatacak. İş dünyası doğuya kayacak ve hiçbir millete bağlılık borcu olmayan uluslararası seçkinlerde güç yoğunlaşacak. Birçok batı ülkelesinin, yeni yıl ile Oğlak burcunun 9. derecesinde başlayan önemli politik ve ekonomik bağımlılıkları var. Bu yüzden 2012-2014 arasında Pluton-Uranüs kare açısından dolayı bir dönüşüm ve kriz sürecinin olacağından şüphe yok gibi.

Amerika Pluton 27 derece oğlak burcundayken doğmuştur. Belki Terazi burcundaki Satürn yüzünden 1771den beri makul bir demokrasiyi ayakta tutumuştur. Tabii ki gücü ketun seçkinlerin elilerinde olduğuna inanan Amerikalılar da var ve bir sürü komplo teoriside mevcut, Kenedy süikasti, Dünya Ticaret merkezinin yıkımı gibi. Bunlar da ABD’nın astroloji haritasındaki Merkür Pluton zıtlığına tanıklık eder gibi. Haritasında Oğlak burcundaki Plutonun 2.eve rast gelmesi ise anonim şirket kuvvetinin ve finans gücünü göstermektedir. George W. Bush’un iktidarında bugün büyük şirketlerin sahip olduğu açık bir sorudur.

Pluton bir burca geçerken bir yığın yıkımlar bırakır; fakat yıkıma uğramış şeyler sonuçlarından daha uzun sürer. Büyük iş yapan kalburüstü, Pluton tansitinden hayatta kalamayacak ve dönüşüme uğrayacaklardır. Devletlerin istilacı elleri kişilerin bastırılmasına müsade etmeyecek. 2023’te Pluton kova burcuna girerken, insaniyetperver kaygılar otokrasiyi süpürecek. Fanatik hırsların pahası çok yüksek olacak. En kalitelinin veya en iyi adapte olmuşun hayatta kalma doktrini şiddet dolu tesviye işlemine yol açacak. Tam bu süreçte Satürn/Jüpiter döngüsü 200 yıl için hava grubu burçlara girer ve materyalizm, yüksek sosyal değerlerle yer değiştirecek. Işığın şekillendirmesi endüstriyi dönüşüme uğratacak ve petrolden elde edilen yakıtlar antika ve nostajik bir gelenek olacak. Kova burcundaki Pluton düşüncelerin gücünü dönüştürecek. Klavyeler kullanımdan kalkacak. Bir ışık şöleni gibi ekranlar heryeri kaplaycak. Şirketlerin diktatörlüğü grup bilincinin diktatörlüğüne yol açacak. Bağlantınızı koparmadığınız sürece herşeyi yapmaya özgür olacaksınız. 2043’te Pluton balık burcuna girdiğinde, kesinlikle bir dirilişe ihtiyaç duyacağız.

Adrian Ross Duncan 18.07.2005

Turhan Doğan
turhandogan@yahoo.com

Tokyo -
01.11.2005
http://sufizmveinsan
.com

 


Üst Ana sayfa e-mail