Bob Fenster'in  yazdığı “Salaklığın Tarihi” isimli kitap Aykırı Yayınları tarafından piyasaya sürüldü.
İşte kitaptaki örnekler:

1964 yılında Pepsi'nin “Canlanın, siz Pepsi kuşağındansınız” sloganı, Almanca’ya “Mezarınızdan diri olarak çıkın”, Çince'ye ise “Pepsi atalarınızı mezarlarından çıkarır” olarak çevrilmişti.

Bir inşaat işçisi Arkansas'ta market soyduktan hemen sonra yakalandı. Soyguncu önünde ismi yazılı bir şapka takmıştı.

Arizonalı bir adam kelepçelerle oynarken kendini kelepçeledi. Anahtarı bulamayınca kurtulmak için polisi çağırdı. Ödenmemiş bir kefalet borcu olduğu tespit edilince yeniden kelepçelendi.

Bir banka soyguncusu, Florida'da bir veznedara şartlı tahliye kartının arkasına yazdığı soygun notunu verince yakalandı.

1932 Los Angeles Olimpiyat Oyunları'nda Fransız atlet Jules Noel'in disk atmada kırdığı rekor sayılmadı. Çünkü atışı izlemesi gereken bütün hakemler, sırıkla yüksek atlama yarışmasını izlemek için arkalarını dönmüşlerdi.

Meksika'daki bir sağlıklı yaşam merkezinin sahibi, vasiyetine mezarlığın sigara içilmeyen bölümüne gömülmek istediğini, ısrarla ekletmeye çalıştı.

1985'te New Orleanslı cankurtaranlar o yıl şehrin havuzlarında kimsenin boğulmamasını kutlamak için parti verdi. Partide konuklardan biri boğuldu.

1975'te İngiliz bir çift TV'de en sevdikleri programı izlerken erkek yarım saat süren gülme krizi sonucu kalp krizi geçirdi.

1962'de Marine-1 adlı füze, bilgisayar programında bir işaret yanlış yere konunca rotasından çıktı. Füze dünyaya çarpmaması için havaya uçuruldu. Hata 18.5 milyon dolara mal oldu.

Fransız ordusu, askerlerin mayın tarlalarında yürümelerini sağlayan patlamaya dayanıklı botlar icat etti. Botlar o kadar ağırdı ki, askerler pusuya yatan düşman tarafından vuruluyordu.

Washington D.C. Valisi Marion Barry "Cinayetler dışında en düşük suç oranına sahibiz" diyerek şehriyle övünmüştü.

İstanbul - 29.10.2002
 http://sufizmveinsan.com

 


Üst Ana sayfa e-mail