Sen

Sen yüreğimdeki İman,
İmanımdaki sebat,
Gözlerimdeki ışık,

Sen cennetimin anahtarı,
Sırrımın  aşinası,
Aradığımı bulan,
Bulduğumu,  koruyansın...

Yarın kurban bayramı. Senin (C.C) yoluna başımı koymamı istesen, o hayvanlar gibi tevekkül gösterebilecek cesaretim var mı bilmiyorum.

Harb meydanlarından kaçmadıysak da,  İslam adına ölmek için şarkılar söyleyip,  şiirler yazsak da, anladım ki,  asıl olan İslam adına yaşamayı becerebilmekmiş.

En büyük kahramanlık, tüm dönekliklere rağmen.başım dik,  alnım ak kalabilmekmiş. Şehid olmak tutkusu içimde yansa da,  Şahid olmak gerekmiş önce. Kitabı hakkıyla okumak, evreni , kendini bilmekmiş Şahid olmak. Bilmedim mi, ne uğruna yaşadığımı,  ne uğruna öldüğümün anlamı var mı..?

Anlamı olan bir hayat ver Rabbim; Ömrümüze bereket, ilmimiz ile amel, nimetlerimize şükür etmeyi nasip et.Daldığımız oyunlardan,  başımızı kaldırmayı, tıpkı Kuran’da söylediğin gibi gökyüzüne bakmayı öğret. Düşünmeyi ve ibret almayı öğret.Sadece yiyip,  içip,  uyuyan değil, yediği Sen, içtiği Sen, uykusu Sen olmayı öğret.

Çünkü sen Rabb’ sin.Yani öğretmen. Dilediği seçer, terbiye edersin.Ümmi Resul’e öğrettiğin gibi, dağdaki deve çobanı Üveys’e öğrettiğin gibi, nefsinin elinde şaşkına dönmüş Rabia’ya öğrettiğin gibi. Bizleri de seç al, Yusuf gibi atıldığımız kuyulardan. Meryem gibi iffetimizi koru, İbrahim gibi tevekkülü öğret, Hacer gibi Sabrı, Muhammed gibi sevmeyi öğret...

Hayatımızı anlamlandırabilmemiz için fırsatlar çıkar karşımıza, coşkumuzu hiç azaltmadan, yarışmayı ve öne geçmeyi iyiliklerde.

Ağlamayı öğret Allah’ım gözlerimize. Çünki onlar yüreğin tercümanı, vicdanın dili gözyaşlarımız. Secdelerde içimiz yana yana yalvarmayı öğret..

Rabbim kelimeler tükendiğinde, kalbimizi secdeye koyup, oradan kalkmayı da öğret.

Bize Seni öğret Allah’ım...

İçimden bunlar döküldü bu hafta.Önce Rabbim’den kabulünü niyaz ederim.Sonrada sizlerden.

Allah’ım sev bizi, sevdir bizi. Sevindir bizi...

Arzum Gürel
arzum_gurel@mynet.com
Yozgat - 17.02.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail