Annelik engeli: Yumurtalık incisi
Kadınların yüzde 25'inin başı, kısırlığa da yol açabilen
'yumurtalık incileri'yle dertte...
Uluslararası PCOS (Yumurtalık Kisti Sendromu) Kongresi, Serono İlaç Firması'nın sponsorluğunda Antalya'da yapıldı. Polikistik over sendoromunun, doğurganlık çağında en sık karşılan hormonal bozukluk olduğunu söyleyen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, sendromla ilgili şu bilgileri verdi:
"13-50 yaşları arasında 10 kadından bir veya ikisi bu sendromdan etkilenmektedir. Hastaların sıklıkla karşılaştıkları diğer tanı ise yumurtalık kistleridir. Bunlar yumurta etrafında inci tanesi gibi dizilmiş küçük kistlerdir. Doğurganlık çağında yüzde 25 sıklığında görülür. Sendromun genel belirtileri: âdet düzensizliği, kanda testosteron yüksekliği, tüylenme ve sivilcelenme şikâyetidir."
Hastaların âdet düzensizliği, kıllanma, yağlı cilt, sivilce ve kısırlık şikâyetiyle doktora başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Ricardo Azziz ise
"Hastalığın en önemli özelliği yumurtlama olmamasıdır; bu nedenle en önemli kısırlık sebebidir. Akdeniz ülkelerinde sık görülmektedir" dedi.

Şeker hastalığıyla da ilgili

Yumurtalık kisti sedromunun meydana gelmesinde çok önemli rol oynayan insülin direncinin de genetik olduğunu hatırlatan Azziz, "Vücutta, kan şeker seviyesini düzenleyen insülin hormonuna karşı bir direnç vardır. Bu hastalarda yüzde 30 civarında gizli şeker, yüzde 8-10 civarında diyabet hastalığına rastlanmaktadır. Ailede şeker hastalığının görülmesi ve şişmanlık bu riskleri daha da artırmaktadır" diyerek hastaları uyardı.

 

İstanbul - 20.09.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail