Zahir Batın

Allah, iki zıddı birleştirendir. Halbuki; zahirde  görülen  birçok fiilde zıt kutuplar birbiriyle kesinlikle beraber olmaz. Her insan mutlaka kendine en yakın biri ile anlaşır. Hobileri veya ortak noktası olan insanlar daha çok birbirini arar, dostluk kurar. Bu dostluk ancak bireyin fikir yapısı veya  hobilerinin değişmesi ile son bulur.

Her insan, Yaratan’a karşı sorumludur. Sorumluluk, özüne sorumlu olmaktan ötürüdür. Kişi kendi vücudunun sağlığına bakmak, sıhhatli olmak zorundadır. Sağlık en önemli konulardan biridir. Eğer kişi sağlığına karşı hassasiyet göstermezse yeterli iman sahibi de olamaz.

Neden?
Zahirini dikkâte almayanın, batını olan ruhuna da pek faydası olamaz.Sağlıksız bir vücudun sağlam düşünmesi mümkün olmadığı gibi, İslam’ın gereği olan çalışmaları yapması da düşünülemez.Ruhumuzu batın, et kemik bedeni de zahir olarak düşünürsek, biri dünyaya, diğeri ahrete dönük yaşamı hedefleyen olması hesabıyla iki zıttır.

İki zıddı birleştiren Allah’tır.
Allah, tevfik nuruyla birleştirerek  kulun kurtuluşunu ortaya koymuştur.

Artı ile eksiyi birleştirerek Allah, nurunu ortaya koyar. Ampuldeki enerji artı ve eksi olmasa lamba yanamazdı.
Aslında, insanın kurtulması, her şeyi bir görmeye bağlıdır. Yani çokluk kavramından Tekliğe ulaşmasına bağlıdır. Bütün ermişler  vahdet fikrinde birleşmiştir. Resul ve Nebiler de öyle. Arif, özünü tanıdıktan sonra tek bir itikada takılıp kalmaz.

Bodrum - 18.11.2003
hilbira@hotmail.com
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail