-100-


Allah’tan elinizin içi ile isteyin.(KÜTÜB-İ SİTTE)

Yemin malı sattırır ama bereketini giderir. (SÜNEN’ÜN NESEİ /S.329)

Benim kazama razı olmayan başka bir rab bulsun. (TEDBİRAT-I İLAHİYYE/ S.16)

İhtiyacınızı güzellerden isteyiniz. .(KİMYA-YI SAADET /S.558)

Kardeşine karşı izhar edeceğin tebessümün bir sadakadır. Emr-i bi'l-mâ'rufun ve nehy-i ani'l-münkerin sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yolu gösterivermen sadakadır; gözü sakat kimse için görüvermen sadakadır; yoldan taş, diken, kemik (gibi şeyleri) kaldırıp atman sadakadır; kovandan kardeşinin kovasına su boşaltman sadakadır."(KÜTÜB-İ SİTTE /4641)

Kul üç yemekten mesul değildir: Sahur. iftar ve dostları ile yediği yemekler.(İHYAU’ULUMİ’D- DİN/ cilt II/ S.26)

Hz. Ebu Bekre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sizden kimse: "Ramazan’ın tamamında (namaza) kalktım, tamamında orucumu tuttum" demesin." ."(KÜTÜB-İ SİTTE /5887)

Yine Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. İkamete başlanınca yine uzaklaşır, ikamet bitince geri dönüp kişi ile kalbinin arasına girer ve şunu hatırla, bunun düşün diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir. Öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekat kıldığını bilemeyecek hale gelir." ."(KÜTÜB-İ SİTTE /2408)

- Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İmam âmîn deyince siz de âmîn deyin. Zira kimin âmîn'i meleklerin âmîn'ine tevâfuk ederse geçmiş günahları affedilir." ."(KÜTÜB-İ SİTTE /2513)

İstanbul - 18.11.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail