-101-


Kadir gecesi bir gecedir ki, onum sabahı güneş şuasız olarak doğar.(TİRMİZİ/790)

Kim iki rekat namaz kılıp istiğfar ederek Kadir gecesini ibadet ile geçirirse Allah tarafından bütün günahları bağışlanır. Allah’ın rahmetine gömülür. Cebrail  kendisini kanadı ile okşar. Cebrail (a.s.) kanadı ile okşadığı kimse cennete girer.(MÜKÂŞEFETܒL KULÛB/S. 607)

Bir kimse nikahlısıyla buluşup tohumu esirgemezse ve çocuk olmasına niyet ederse ister çocuk olsun ister olmasın onun için Allah yolunda gazaya gidip şehit düşen bir yiğit sevabı verilir. (KİMYA-YI SAADET /S.675)

Eteklerin uzunluğu bacakların yarısına kadardır.Daha uzatmak isteyen  biraz daha uzatsın. Daha fazla uzatmak isteyen biraz daha uzatsın fakat topuklara kadar indirmesin .(SÜNEN’ÜN NESEİ /S.681)

Her münakaşa ve inadın kefareti iki rekat namazdır. (KİMYA-YI SAADET/ S.376)

Beni diri kılanı ben katl ederim ve öldürdüğümün diyeti benim üzerimedir.(FUSUSU’L- HİKEM / CİLT I /S.302)

Hz. Aişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü, dedim, şâyet Kadir gecesine tevâfuk edersem nasıl dua edeyim?" Şu duayı okumamı söyledi:

"Allahümme inneke afuvvun, tuhibbu'l-afve fa'fu anni. (Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet." ."(KÜTÜB-İ SİTTE /1838)

"Kadir gecesinin, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse geçmiş günahları affedilir.''( KÜTÜB-İ SİTTE /3002)

Kadir gecesi gelince Cebrail, meleklerden bir toplulukla iner. Namaz kılarlar,ayakta veya oturarak Allah’ı zikreden her kişiye selam verirler (İLAHİ NİZAM/S:686)

Oruçlunun uykusu ibadettir. (İHYAU’ULUMİ’D- DİN cilt I S:645)

Herim İbnu Hanbeş radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ramazan ayında yapılan bir umre (sevap cihetiyle) bir hacca muâdildir." ( KÜTÜB-İ SİTTE /6860)

Abdullah İbnu Muâviye el-Gâzirî (radıyallahu anh) anlatıyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdu: "Üç şey vardır. Kim onları yaparsa imanın tadını alır: Sadece Allah'a kulluk eden, Allah'tan başka ilâh olmadığını bilen, her yıl gönül hoşluğuyla zekâtını veren! Zekâtını da yaşlı, uyuzlu, hasta, değersiz, küçük hayvanlardan vermez, aksine mallarının orta hâllilerinden verir. Zira Cenab-ı Hakk ne en iyisinden vermenizi emretmiştir, ne de en adisinden olana râzı olmuştur." ( KÜTÜB-İ SİTTE /23)

İstanbul - 20.11.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail