-102-


Çöplük üzerinde biten gülden sakının(İHYAU’ULÜMİ’D-DİN CİLT 4S:997)

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, her iki bayramda da kızlarını ve hanımlarını (musallaya) çıkarırdı." ."(KÜTÜB-İ SİTTE/6340)

Kabe’ yi  Habeş taraflarından gelen bacaksızlar harapedecekler.(SÜNEN’ÜN NESEİ S:278)

Şeytan arife gününkinden daha zelil,hakir ve kinli olarak başka günde görünmez. (İHYAU’ULÜMİ’D-DİN CİLT I S:682

Tevekkül sahipleri efsun ve dağlama yaptırmaz. (KİMYA-YI SAADET/S.667)

Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kim her iki bayramın da gecesini, Allah'tan sevap umarak ibadetle geçirirse kalplerin öldüğü günde kalbi ölmez."(KÜTÜB-İ SİTTE/6513)

 Büreyde (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), ramazan bayramı namazında bir şeyler yemeden çıkmazdı. Kurban bayramında ise, namazdan dönünceye kadar bir şey yemezdi." ."(KÜTÜB-İ SİTTE/3022)

İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) bayram namazına giderken bir yoldan gider, dönerken başka bir yoldan dönerdi.''."(KÜTÜB-İ SİTTE/3024)

Sohbet şerefine eren Fakih İbnu Sa'd radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam Ramazan bayramında, Kurban bayramında, Arefe gününde yıkanırdı. Fakih de o günlerde yıkanmalarını aile halkına emrederdi. ."(KÜTÜB-İ SİTTE/6345)

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah ve ahiret gününe inanan kimse izarsız hammama girmesin. Kim Allah'a ve ahirete inanıyorsa, bir özrü olmadan hanımını hammâma sokmasın. Kim Allah'a ahirete, inanıyorsa üzerinde içki bulunan sofraya oturmasın."(KÜTÜB-İ SİTTE/3794)

 

İstanbul - 25.11.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail