-107-


Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle önlesin. Eğer buna kadir olmazsa diliyle, diliylede önleyemezse kalbiyle önlesin bu da imanın en zayıfıdır. (SÜNEN’ÜN NESEİ/ S.565)

Helalinin hesabı ve haramında azabı vardır.(İHYAU’ULÜMİ’D-DİN/ CİLT III /S.494)

Herkesle huyu ve adetine göre geçin.(KİMYA-YI SAADET/ S.305)

Ebu Ümame radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a biri âbid diğeri alim iki kişiden bahsedilmişti.
"Alimin âbide üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir" buyurdu." (
KÜTÜB-İ SİTTE/ 4072)

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Tek bir fakih, şeytana bin âbidden daha yamandır."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 4074)

Hz. Ali radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Dinde fakih (bilgili) olan kimse ne iyi kimsedir! Kendisine muhtaç olununca faydalı olur. Kendisine ihtiyaç olmayınca ilmini artırır."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 4076)

Ebu Ümâme radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Yok edilmezden önce şu (dini) ilmi öğrenmeniz gerekir. Onun yok edilmesi kaldırılmasıdır."
Aleyhissalatu vesselâm, sonra orta parmağı ile şehadet parmağını şöyle birleştirerek: "Alim ve talebe sevapta ortaktırlar, diğer insanIarda (öğretici ve öğrenici olmayanlarda) hayır yoktur!" buyurdular. (
KÜTÜB-İ SİTTE/ 6016)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sadakanın en üstünü, kişinin bir ilim öğrenip sonra da onu müslüman kardeşine öğretmesidir."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 6024)

 

İstanbul - 11.12.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail