-110-


Resul’u Ekrem’’Gözlerinize ibadetten nasibini verin, buyurdu. O nedir diye sormaları üzerine;

Resul’u Ekrem; “Kur’anı Kerime bakmak suretiyle, ayetler üzerinde düşünmek ve onlardan zevk almaktır. (İHYAU’ULÜMİ’D-DİN/ CİLT IV/ S.764)

Bir hanımla evlenip de mehrini vermemek niyetinde olan kimse hırsızlık etmiş olur. (KİMYA-YI SAADET/S.608)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Yedi şeyden önce amelde acele edin:
- Unutturucu fakirliği mi bekliyorsunuz?
- Tuğyan ettirip azdırıcı zenginliği mi bekliyorsunuz?
- İfsad edici hastalığı mı bekliyorsunuz?
- Aklınızı götürecek ihtiyarlığı mı bekliyorsunuz?
- Ani ölüm mü bekliyorsunuz?
- Deccali mi bekliyorsunuz. Bu beklenen gaib bir şerdir.
- Yoksa Kıyameti mi bekliyorsunuz? Kıyamet ise hepsinden kötü, hepsinden daha acıdır." (KÜTÜB-İ SİTTE/ 5336)

Ebu Kebşe el-Enmâri radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Üç şey vardır, (bunların doğruluğu hususunda size) yemin ederim. Ayrıca bir de hadis söyleyeceğim, bunları iyi belleyin: Kişinin malı sadaka sebebiyle eksilmez. Bir kula haksız zulüm yapılır o da sabrederse, Allah onun izzetini (dünya ve ahirette) mutlaka artırır. Bir kul dilenme kapısını açtı mı, onunla birlikte Allah da o zavallıya fakirlik kapısını açar."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 5330)

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kimin arzusu ahiret olursa, Allah onun kalbine zenginliğinden koyar ve işlerini derli toplu kılar, artık dünya ona hakîr gelmeye başlar. Kimin hedefi de dünya olursa, Allah iki gözünün arasına (dünyanın) fakirliğini koyar, işlerini de darmadağınık eder. Netice olarak, dünyadan da eline, kendisine takdir edilmiş olandan fazlası geçmez."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 5332)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm dediler ki:
"Allah Teâla hazretleri şöyle buyurdular:
"Ey ademoğlu! Kendini ibâdetime ver, gönlünü zenginlikle doldurayım, fakrını kapayayım. Böyle yapmazsan ellerini meşguliyetle doldururum, fakrını da kapamam." (KÜTÜB-İ SİTTE/ 5333)

Beş şey fıtrat ve yaradılış icabıdır. Bıyık kısaltmak, koltuk altını almak, tırnakları kesmek, etek tıraşı ve sünnet olmak. (SÜNEN’ÜN NESEİ/ S.648)

İstanbul - 23.12.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail