-111-


Hayrı güzel ve parlak yüzlerde arayınız (İHYAU’ULÜMİ’D-DİN /CİLT IV /S.194)

Cehennem azabı  dünyadaki amellerinizin size geri çevrilmesinden başka bir şey değildir. (KİMYA-YI SAADET/S.661)

Yakında Müslümanın en hayırlı malı koyunlar olacaktır.Dinini fitneden kurtarmak için koyunlarıyla dağlarda vadilerde yaşar. .(SÜNEN’ÜN NESEİ/ S.579)

İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kadının odasındaki namazı holündeki namazından üstündür. Mahda'ındaki namazı ise odasındaki namazından üstündür."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 5479)

Hz. Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam mescidde yitiğini ilan etti ve: "Kim kızıl deveyi gördü?" dedi. Bunu işiten Aleyhissalâtu vesselâm: "Bulamaz ol! Mescidler neye yarayacaksa onun için inşa edilmiştir, (gayesinden başka maksadla kullanılamaz)!" buyurdular."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 5481)

Amr İbnu Şu'ayb an ebîhi an ceddihi radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm mescidde alış-veriş yapmayı, yitik ilan edilmesini, şiir okunmasını yasakladı. Keza cuma günü namazdan önce (ilim, vaaz) halkası teşkil edilmesini de yasakladı."(KÜTÜB-İ SİTTE/ 5482)

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bu evlerin yönünü mescidden çevirin. Zira ben, mescidi ne hayızlı kadına ne de cünüp kimseye helal kılmıyorum."( KÜTÜB-İ SİTTE/ 5483)

 

İstanbul -25.12.2003
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail