-113-


Bir adam Resululah (s.a.v) gelerek;
-Ya Resulullah insanların en hayırlısı kimdir, diye sordu. Resulullah(s.a.v);
-Canıyla ve malıyla Allah yolunda savaşandır buyurdu.
O adam;
Sonra kimdir ya Resulullah diye sordu. Resulullah (s.a.v)
-İnsanları kendi şerrinden korumak için vadilerden bir vadide (yalnız) yaşayan, Allah’a hakkıyla kulluk eden mü’min buyurdu. (SÜNEN’ÜN-NESEİ/ S.377)

Ayşe (R.anha) dan rivayet edilmiştir ‘’Her kim size Resulullah(S.A,V) in ayakta bevlettiğini söylerse ona inanmayın.. Ancak oturarak bevlederdi.(TIRMIZİ/ CILT I/ S.31)

Eğer şeytanlar ademoğullarının kalplerinde dolaşmasaydı  onlar gökler aleminin gizliliklerini görürlerdi.(İHYAU’-ULUMİ’D-DİN/ CİLT I/ S.649)

Abdullah İbnu Abdirrahman İbni Ebî Sa'sa'a anlatıyor: "Ebü Saîd (radıyallâhu anh) bana dedi ki: "Seni, koyunları ve kır hayatını seviyor görüyorum. Koyunlarınla birlikte veya kırda olunca namaz ezanı okursan, ezan sırasında sesini yükselt. Zîra, müezzinin sesini insan, cin ve sair her ne işitirse en uzağı" bile Kıyâmet günü onun lehinde şehadet eder." (KÜTÜB-İ SİTTE/2423)

Osman İbnu Ebî'l-As (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın bana en son vasiyetlerinden biri de, ezanına mukabil ücret almayan bir müezzin tutmamdı." (KÜTÜB-İ SİTTE/2450)

Hz. Ali (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Namazın anahtarı temizliktir. (Namaz dışı şeylerle meşguliyeti) haram kılan şey iftitah tekbiridir, (namaz dışı meşguliyeti) helal kılan şey (de sondaki) selamdır."(KÜTÜB-İ SİTTE/2634)

İstanbul -02.01.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail