-120-


Bir şeyde bereket ve huzur bulan kimse ondan ayrılmasın, Bir memlekette geçimi temin edilen kimsenin geçimi bozulmadan oradan ayrılmasın. (İHYAU’-ULUMİ’D-DİN /CİLT I /S.698)

Evli iken zina eden.müslüman iken küfre dönen yahut ta haksız yere adam öldürenlerden başka hiçbir müslümanı öldürmek caiz değildir. (SÜNEN’ÜN-NESEİ S.129)

Küba mescidinde namaz umre gibidir. (TIRMIZİ CILT I S 235)

İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim abdestli olduğu halde abdest tazelerse, AIlah bu sebeple kendisine on (misli) sevap yazar. (KÜTÜB’İ-SİDDE/3559)

Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hiç bir kul, kurban günü, Allah indinde kan akıtmaktan daha sevimli bir iş yapamaz. Zîra, kesilen hayvan, kıyamet günü boynuzlarıyla, kıllarıyla, tırnaklarıyla gelecektir. Hayvanın kanı yere düşmezden önce Allah indinde yüce bir mevkiye ulaşır. Öyle ise, onu gönül hoşluğu ile ifâ edin. (KÜTÜB’İ-SİDDE/1146)

Yine İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ), Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şu sözünü rivayet etmiştir: "Hac yapmak isteyen acele davransın." (KÜTÜB’İ-SİDDE/1153)

Yine İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ)'den rivayete göre demiştir ki: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) kadınları ihrâma girdikleri vakit eldiven kullanmaktan, yüzlerini örtmekten ve vers ve za'ferân değmiş elbise giymekten yasakladı ve: "Bunlardan gayrı, hoşuna giden elbise çeşitlerinden safranla boyanmış veya ipekli veya ziynet veya şalvar veya kamis veya mest giysin" dedi." (KÜTÜB’İ-SİDDE/1175)

İstanbul -27.01.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail