-125-


Kedi pis değildir ancak o sizin etrafınızda çok dolaşanlardır.
( SÜNEN’ÜN-NESEİ/ S.72)


Cenazeyi çabuk kaldırın! Hayır sahibi ise onu bekletmeden hayra iletmiş ve eğer şer sahibi ise boyunlarınızdan atmış olursunuz. (TIRMIZİ CILT II/ S. 213)

Her kim niyetinde sadık olup Allah’tan onun yolunda(şehid olarak)öldürülmeyi isterse Allah o kimseye şehit sevabı ihsan eder. (TIRMIZİ CILT II /S. 203)

İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Allah'tan hakkıyla hayâ edin!" buyurdular. Biz:

"Ey Allah'ın Resûlü, elhamdülillah, biz Allah'tan hayâ ediyoruz" dedik. Arıcak O, şu açıklamayı yaptı.: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız haya) değil. Allah'tan hakkıyla haya etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batnı ve onun ihtivâ ettiklerini muhafaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim ahireti dilerse dünya hayatının ziynetini terk etmeli, âhireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla haya etmiş olur. "(KÜTÜB-İ SİTTE/1641)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah indinde kişinin yuttuğu en sevaplı yudum, Allah'ın rızasını düşünerek kendini tutup, yuttuğu öfke yudumudur."(KÜTÜB-İ SİTTE/7241)

İstanbul -12.02.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail