-140-


Kim bir emr'e ( iş)  şahit olursa ve onu kerih görürse o işi görmemiş gibi olur.Kim de şahit olmadığı bir emirden (iş)  razı olursa ,o işe şahit olmuştur.''( RAMÜZ ÜL EL HADİSİN/ 5294)

Ömrün uzunu Allah’a itaat yolunda geçen ömürdür. (İHYAU’ULUMİ’D-DİN CİLT III S. 136)

İstemekte ısrar etmeyiniz. Allah’a yemin ederim ki, sizden biri benden ısrarla bir şey isteyip de benim hoşlanmamama rağmen istediğini ele geçirirse ona verdiğim şeyler kendisi için bereket olmaz.(MÜSLİM)

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Dünya sevgisi her çeşit hatalı davranışların başıdır. Bir şeye olan sevgin seni kör ve sağır yapar." (KÜTÜB-İ SİTTE/1944)

Mikdam İbnu Ma'dikerb ez-Zübeydi radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kişi elinin emeğiyle kazandığından daha temiz bir kazanç elde etmemiştir. Kişinin nefsine, ailesine, çocuğuna ve hizmetçisine harcadığı sadakadır."(KÜTÜB-İ SİTTE/6618)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Hasan ve Hüseyin'i kim severse mutlaka beni de sevmiştir. Kim de onlara buğzetmişse mutlaka bana da buğzetmiştir." (KÜTÜB-İ SİTTE/5988)

Kitab ehline bir şey sormayınız. Kendileri sapıtmışken sizi asla hidayete erdirecek değillerdir. Şayet onlara bir şey soracak olursanız, ya gerçeği yalanlamış  veya bir bâtılı doğrulamış olursunuz. Kitâb ehlinden hiç kimse yoktur ki kalbinde onu Hak dine sevk eden bir işaret bulunmuş olsun. (İBN KESİR)

Bir adam, Hz. Peygambere (s.a) : Filan namaz kılıyor, sabahleyin ise hırsızlık yapıyor, demişti.

Allah Resulü (s.a): Senin söylediğin şey, onu hırsızlıktan alıkoyacaktır, demiştir. (İBN KESİR)

İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: "Namazlarınızdan bir kısmını evlerinizde kılın, sakın onları kabirlere çevirmeyin!" (KÜTÜB-İ SİTTE/2680)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "İsa aleyhisselam hırsızlık yapan bir adam görmüştü:
"Hırsızlık mı yaptın?" dedi. Adam:
"Asla! Kendisinden başka ilah olmayan Zat'a yemin olsun" diye cevap verince Hz. İsa:
"Allah'a inandım, gözlerimi tekzib ettim!" dedi." (KÜTÜB-İ SİTTE/5834)

Vasile İbnu'l-Eska' radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Her ölü üzerine namaz kılın, her emirin komutası altında cihad edin." (KÜTÜB-İ SİTTE/6416)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Emin, dürüst, Müslüman tacir, Kıyamet günü şehidlerle beraberdir." (KÜTÜB-İ SİTTE/6619)

İstanbul -14.04.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail