-162-


İyiler anılınca gökten rahmet iner. ( TEZKİRETܒL-EVLİYA/CİLT I/S.47)

İbni Mes’ud (ra) anlatıyor:

Resulullah (sav) üç kere üst üste şöyle buyurdu: “Her işte aşırı titizlik gösterenler (kolay beğenmeyenler) helak oldular.” (MÜSLİM)

Ebû Hureyre (ra) anlatıyor:

Bir gün şarap içmiş bir kişi, Efendimiz (sav)in huzuruna getirilmişti. Resulullah, “Ona vurun” buyurdu.kimimiz eliyle, kimimiz ayakkabısı ile, kimimiz de elbisesi ile vuruyordu. Adam dönüp gideceği esnada cemaatten biri, “Allah seni rezil rusvay etsin” dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz (sav), “ Bu şekilde konuşmayınız. Ona karşı şeytana yardımcı olmayınız” buyurdu.  (BUHARİ)

İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şu iki kişi dışında hiç kimseye gıbta etmek caiz değildir: Biri, Allah in kendisine verdiği hikmetle hükmeden ve bunu başkasına da öğreten hikmet sahibi kimse. Diğeri de Allah'ın kendisine verdiği malı hak yolda sarfeden zengin kimse." (KÜTÜB-İ SİTTE/1634)

 “Nesep ilminden akrabalarınızı tanıyıp ziyaret edecek oranda öğrenin, sonra (bu kadarla yetinip) bırakın Arapca’ da da Kur’anı anlayabilecek kadar öğrenin sonra son verin. Yıldızlar hakkında da karada, denizde, karanlıkta kalmayacak kadar öğrenin sonra son verin. Bu kadar yeter size.” (RAMUZÜL EHADİS/3189)

 “Ey ehli beyt, Mehdi bizdendir, Allah onu bir gecede yararlı hale getirecektir.” (RAMUZÜL EHADİS/2945)

Hz. Zübeyr (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Size ümem-i kadime hastalığı sirayet etti: Bu, hased ve buğzdur. Bu kazıyıcıdır. Bilesiniz; kazıyıcı derken saçı kazır demiyorum. O dini kazıyıcıdır. Nefsimi kudret elinde tutan Zât-ı Zülcelâl'e yemin ederim, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Birbirinizi sevmeye yardımcı olacak şeyi haber vereyim mi: Aranızda selâmı yaygınlaştırın." (KÜTÜB-İ SİTTE/1637)

İbnu Abbâs radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Kim, Allah'ın zikrettiğinin gayrısı için yıldızlar ilminden bir bab iktibas ederse sihirden bir şu'be iktibas etmiş olur. Müneccim kâhindir; kâhinde sihirbazdır, sihirbaz da kâfirdir." (KÜTÜB-İ SİTTE/5733)

İstanbul -09.07.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail