-173-


Yaratıklar içinde imanı en garib olanı sizden sonra gelecek olan topluluktur, onlar üzerinde yazı bulunan sayfaları bulacaklar ve o yazılara iman edeceklerdir. (İBN KESİR CİLT II/S.164)

Hangi kul olursa olsun; bela geldiği zaman, kullara koşar da onlardan yardım dilerse… bütün yüce sebepler onun elinden çıkar. Bundan sonra o, nefsinin elinde perişan olur.

Bir kimse belaya duçar oldukta, halkı atarda bana koşarsa.. o istememiş olsa dahi; her arzusunu yerine getiririm.  Bana dua etmeye kalkmadan her ihtiyacını bilir veririm. (HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S.309)

Denizde balık ademoğlu için boğazlanmıştır. (RAMUZÜL EHADİS/4129)

Hıfz (kavrama kabiliyeti) on kısma ayrılmıştır. Dokuzu Türklerde biri diğer insanlardadır. (RAMUZÜL EHADİS/4140)

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, hediyeyi kabul eder, ona karşılıkta bulunurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/5745)

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bana bir koyunun inciğe kadar ayağı hediye edilse kabul ederim, böyle bir yemeği yemeye çağırılsam icabet ederim." (KÜTÜB-İ SİTTE/5746)

Ka'b İbnu Mâlik (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Bir sürüye salınan iki aç kurdun sürüye verdiği zarar, kişinin ma1 ve şeref hırsıyla dine verdiği zarardan daha fazla değildir." (KÜTÜB-İ SİTTE/1639)

Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Âdemoğlu için iki vâdi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Âdemoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder." (KÜTÜB-İ SİTTE/1640)

 İstanbul -20.08.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail