-177-


Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:
Bir kişi Hz Peygamber (sav)’e:Ya Resulullah !
-Bana öğüt ver  dedi
-Kızma buyurdu. Adam birkaç defa bu isteğini tekrar etti, O yine;
-Kızma buyurdu. (BUHARİ)

Ebu Zerr Cündüb b. Cünade (ra) anlatıyor.
-Ya Resulullah! Amellerin hangisi daha faziletlidir? , diye sordum. Resulullah(sav)
-Allah (cc)’a iman ve O’nun yolunda cihad.. buyurdu.
-Hangi köleler(i azad etmek) daha faziletlidir?
-Efendileri nezdinde en çok tutulanları ve en çok para edenleri.,
-Ya bunları yapamazsam?
-İş becerene yardım edersin, beceremeyene iş yaparsın.
-Ya Resulullah! Ya bunlardan birini yapmaktan aciz kalırsam, o takdirde ne buyurursunuz?
-İnsanlara kötülük yapmaktan uzak durursun. Zira bu kendi kendine sadakadır.(BUHARİ-MÜSLİM)

Mümin yağmura benzer: Önü mü sonu mu hayırlıdır bilinmez. (RAMUZܒL EHADİS/4818)
Günahına karşı pişmanlık duyan kulunu Allah, daha o mağfiret olunmasını dilemeden, affedip bağışlar. (RAMUZܒL EHADİS/4649)
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: "Herbiriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin, sağ eliyle alsın, sağ eliyle versin. Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir, sol eliyle alır" buyurdular. (KÜTÜB-İ SİTTE/6923)

İbnu Abbas radıyallahu anhüma anlatıyor: "Fâlüzeci ilk işitmem şöyle oldu: "Cebrail aleyhisselâm Resülullah'a gelip: "Ümmetine yeryüzü açılacak. O zaman onlara dünyalık bol bol akacak. Öylesine akacak kifâlüzec bile yiyecekler" dedi. Bunun zerine Aleyhissalâtu vesselâm: "Fâlüzec nedir?" diye sormuş, Cebrail aleyhisselâm: "Yağ ve balı karıştırıp yapılan helva" diye açıklamıştır. Resülullah bu haber karşısında hıçkıra hıçkıra ağlamıştır." (KÜTÜB-İ SİTTE/6948)

Amr İbnu Avf radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bu din Hicaz'a çekilecek. Tıpkı yılanın deliğine çekildiği gibi. (Allah'a kasem olsun)! Yaban keçisinin dağın tepesine sığınması gibi, din de Hicaz'a sığınacaktır. Bu din garip olarak başladı, tekrar garipliğe dönecektir. Gariplere ne mutlu. O garipler ki, benden sonra insanların sünnetimden bozdukları şeyi ıslah edecektir." (KÜTÜB-İ SİTTE/4588)

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselam hücreme girmişlerdi. Atılmış bir ekmek parçası gördüler. Hemen onu alıp silerek yediler ve: "Ey Aişe! Kerim olana ikram et! (Yani kıymetli olan ekmeğe hürmet et!) Zira şu ekmek, bir kavme nefret edip kaçmışsa bir daha dönmemiştir" buyurdular."(KÜTÜB-İ SİTTE/6952)

İstanbul -02.09.2004
http://gulizk.com


Üst Ana sayfa e-mail