-189-


İhsan Allah’ı görür gibi ibadet etmendir; sen onu görmesen dahi  o seni görür. (HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 82)

Abdest üzerine abdest almak nur üzerine nur katmaktır. (KENZÜL İRFAN/ S.28)

Kuran Keşkeştçe (Keşkeştçe anlaşılması güc bir kavmin dili üzerine) inmemiştir. O apaçık bir Arap dilinden nazil olmuştur. (RAMUZܒL EHADİS/2801)

Mimin başına gelen şeyler sebebiyle katiyyen yakınmaz, kafir ise en ufak meseleyi dert yapar. (RAMUZܒL EHADİS/2851)

Ebu Said el-Hudri anlatıyor: Peygamber efendimiz meclislerin en hayırlısıen geniş olanıdır buyurduğunu işittim. (EBU DAVUD)

İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Benden bir şey işitip onu (artırıp eksiltmeden) işittiği şekilde başkasına ulaştıran kimsenin (Kıyamet günü) Allah yüzünü taze kılsın. Zira, kendisine ulaştırılan öyleleri var ki, bizzat işitenden daha iyi kavrar." (KÜTÜB-İ SİTTE/4099)

İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anhüma anlatıyor: "Ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan işittiğim her şeyi yazıyordum. Kureyş bu işten beni men etti. Dediler ki: "Sen her (işittiğin) şeyi yazıyorsun, halbuki Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir insandır, memnun ve öfkeli halde de konuşur."
Bunun üzerine yazmaktan vazgeçtim. Sonra durumu Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a anlattım. Parmağı ile ağzına işaret ederek: "Yaz, nefsimi elinde tutan Zâta yemin olsun, ondan haktan başka bir şey çıkmaz!" buyurdu."
(KÜTÜB-İ SİTTE/4101)

 İstanbul -19.10.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail