-197-


Hicret iki kısımdır,çölde yaşayanın hicreti, şehirlinin hicreti.Çölde yaşayanın hicreti, vazifeye çağırıldığında gelmesi emrolunduğu şeyi yapmasıdır. Şehirlininki ise çölde yaşayandan daha ağırdır. Ecir ve sevabı da daha da çoktur.  (SÜNEN’ÜN- NESEİ /S.200)

Bir kimse Ramazan ayını oruçla geçirdikten sonra; şevval ayından altı gün oruç tutarsa bütün yılını oruçla geçirmiş olur. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 271)

Allah bu ümmet üzerinde, biri kendinden, diğeri de düşmandan olmak üzere iki kılıcı bir araya getirmez. (RAMUZܒL EHADİS/4375)

Kim sabah kalkınca bin kere (sübhanallahi ve bihamdihi) derse kendini Allah’ tan satın almış olur. (RAMUZܒL EHADİS/5398)

Ben ancak bir beşerim,  bir insan memnun olduğu gibi ben de memnun olurum, bir kişi kızdığı gibi ben de kızarım. (EBU DAVUD)

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, Ensar'dan bir zâtın kapısının üstüne yaptırdığı bir kubbe gördü. "Bu nedir?" diye sordu. "Bu falancanın inşa ettirdiği bir kubbedir!" dediler. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: "Böyle sarfedilen her mal, Kıyamet günü sahibine bir vebaldir!" buyurdular. Bu söz Ensarî'ye ulaşmıştı. Kubbe'yi hemen yıktı. Sonra, Aleyhissalâtu vesselâm oradan tekrar geçti, fakat kubbeyi göremedi, akibetini sordu. "Sizin söylediğiniz kendisine ulaşınca yıktı" denildi. Bunun üzerine Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: "Allah ona rahmet kılsın, Allah ona rahmet kılsın!" diye dua buyurdular." (KÜTÜB-İ SİTTE/7229)

İbnu'l-Müseyyeb (rahimehullah) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtü vesselâm) buyurdular ki: "Rehin kapanmaz." (KÜTÜB-İ SİTTE/1975)

 Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Rehin, (borcun ödenmesiyle) geri alınabilir." (KÜTÜB-İ SİTTE/6711)

 

    İstanbul -17.11.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail