-200-


Allah’a yaptığınız ibadetler,  çokta olsa..  büyük görmeyin.. Keza yaptığınız hatalar,  azda olsa.. onuda az görmeyin.. küçük bilmeyin. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 191)

Mümin menfaattir. (TEBRİDAT-I İLAHİYE /S.8)

Sizin birinize bir sıkıntı veya şiddet isabet ederse “Rabbım Allahtır, Allah! Ona hiç bir şeyi ortak koşmam” desin. (TABERANİ)

Güneşe yedi melek tahsis edilmiştir ki her gün karla yıkarlar onu, öyle olmasaydı isabet ettiği her şeyi yakıp kavururdu. (RAMUZܒL EHADİS/5725)

Nuh’ un erkek çocukları üçtür. Sami, Ham, Yasef.
-Araplar, Faris ve Rumlar Sami’ nin çocuklarıdır.
-Yasef’ in çocukları ise Yecüc ile Mecüc, Türk ve Sakallıbe'dir.
-Ham’ ın çocukları ise Berber,Kıpti ve Siyahilerdir. (RAMUZܒL EHADİS/5727)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan nüşre hakkında sorulmuştu: "O şeytan işidir!" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/4006)

Hz. Aişe radıyallahu anha anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'a taundan sual edilmişti. Şu cevabı verdi: "O, sizden öncekilere Allah'ın gönderdiği bir azabtı. (Şimdi) Allah onu mü'minlere bir rahmet kıldı. Taun çıkan memlekette bulunan bir kul, kendisine Allah'ın takdir ettiği şeyin ulaşacağını bilip, sevap umuduyla sabredip orada kalır ve dışarı çıkmazsa, mutlaka ona şehid sevabının bir misli verilir." (KÜTÜB-İ SİTTE/4008)

Hz. Üsame radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir yerde veba çıktığını duyarsanız oraya girmeyiniz, bulunduğunuz yerde veba çıkmışsa oradan ayrılmayınız." (KÜTÜB-İ SİTTE/4009)

İmrân İbnu'l-Husayn radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, kolunda tunçtan bir bilezik taşıyan bir adam görmüştü: "Bu halka da ne?" diye sordu. Adam: "Bu vâhine (denen kol ağrısın)dan dolayıdır" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm da: "Çıkar onu! Zira o, ağrını artırmaktan başka bir işe yaramaz!" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/7011)

    İstanbul -26.11.2004
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail