-213-


Kul, namaz kılarken sağa sola bakarsa. Allah’u Taala şöyle buyurur:

-Kulum, benden hayırlısına mı bakıyorsun? Yüzünü benden çevirme; sonra, ben de yüzümü senden çeviririm. Bu da senin için iyi olmaz. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH /S. 237)

Sizden biriniz bir cemaate, anlayamayacağı şekilde hitapederse o söz cemaatte fitne uyandırır. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.95)

Yahudiler(in alim ve idarecilerin)den on kişi bana inansaydı elbette bütün yahudiler bana inanırdı. (BUHARİ) 

 “Ey Nas! Kendinize geliniz! Siz ne sağıra ne de gaibe dua etmiyorsunuz, siz ziyadesiyle duyan, pek yakın ve sizinle beraber olan (Allah)a dua ediyorsunuz.” (RAMUZܒL EHADİS/6153)

 “Ey Ubade, dinle ve güç durumda, refah halinde, sevinçli, kederli ve mağlup durumda, malını yeseler de arkana sopa vursalar da itaat et. Masiyete sürüklenmek istersen başka, o zaman (Allah’ tan başka) kimseye itaat yoktur.” (RAMUZܒL EHADİS/6185)

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir kaba, köpek banmışsa, onun temizlenmesi, yedi kere su ile yıkanmasına bağlıdır, hatta bunların ilki toprakla olmalıdır." (KÜTÜB-İ SİTTE/3496)

Abdullah İbnu Mugaffel radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sizden kimse hamam yaptığı yere akıtmasın. Zirâ vesveselerin çoğu bu yüzden hâsıl olur." (KÜTÜB-İ SİTTE/3514)

 Ebu Eyyub radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Helâya gittiğiniz vakit, (abdest bozarken) kıbleye ne önünüzü ne de arkanızı dönmeyin. Fakat yüzünüzü doğuya ve batıya dönderin." (KÜTÜB-İ SİTTE/3516) 

İstanbul -13.01.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail