-214-


Hayırlınız kur’an öğrenen ve öğretendir. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 242)

Ben sizin için  çocuğuna karşı bir baba gibiyim. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.140)

Köpek besleyen kimsenin her gün ecrinden, sevabından iki kırat eksilir; ancak avcılık veya davarları muhafaza etmek için beslemek müstesna. (HADİS)

Ey Ademoğlu, dünyayı ne yapacaksın? Helalinden hesap vereceksin, haramı ise serapâ azaptır.” (RAMUZܒL EHADİS/6137)

Ey Havale (Havva demek istiyor herhalde) oğlu, Hilafetin mukaddes yere indiğini gördüğün zaman depremler, sıkıntılar ve büyük fitneler yaklaşmış demektir. O gün kıyamet insanlara, şu ellerimle başım arasında olan mesafeden daha yakındır. (RAMUZܒL EHADİS/6138)

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm: "İki lânetten korkun!" buyurdular. Ashab: "İki lânet de nedir?" diye sorunca, açıkladılar:“İnsanların yollarına abdest bozanla, gölgelerine abdest bozanlardır! (KÜTÜB-İ SİTTE/3511)

Hz. Aişe radıyallahu anh'dan rivâyete göre şöyle derdi: "Size kim, Resülullah aleyhissalatu vesselâm'ın ayakta bevlettiğini söylerse, sakın onu tasdik etmeyin. O, daima çömelerek abdest bozardı." (KÜTÜB-İ SİTTE/3526)

Abdurrahman İbnu Hasene radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm, elinde kalkan gibi bir şey olduğu halde bize doğru geldi ve onu yere bıraktı. Sonra onun gerisine çömelip ona doğru küçük abdest bozdu. Yanımızdakilerden biri: "(Resülullah'a) bakın, tıpkı kadınlar gibi abdest bozuyor" dedi. Aleyhissalatu vesselâm bu sözü işitmişti.

"Beni İsrâil'in arkadaşının başına geleni işitmedinmi" dedi ve devam etti: "Onlara idrar bulaşınca, bıçakla idrarın değdiği yeri kazıyorlardı. Arkadaşları onları bu tatbikattan yasakladı. Bu adam, yasaklaması sebebiyle kabrinde azaba uğradı." (KÜTÜB-İ SİTTE/3528)

İstanbul -19.01.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail