-215-


İman sahibinin ızdırabı dinmez. Korkusu emniyete çevrilmez. Taa  cehennem köprüsünden geçinceye kadar. Ayık olunuz; Allah’ın mekri, hilminde saklıdır. Hileli işi lütfunda gizlidir. Adaleti, keremi ile gelir. (HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 245)

Sizin için Deccal’den ziyade, Deccal olmayandan korkarım. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.150)

Kime Kur’an ulaştı ise, sanki ben onunla şifahen(karşılıklı) konuşmuşumdur.(SUYUTİ)

Kadın olsun erkek olsun, herhangi bir müslümanın cesedinde, malında, çocuğunda bela devam ederse, Allah’ a günahsız olarak kavuşurlar. (RAMUZܒL EHADİS/5063)

Ey Ademoğlu, nimetin tamamı nedir, bilir misin? Nimetin tamamı: Ateşten kurtulup cennete girmektir. (RAMUZܒL EHADİS/6134)

Ebu Sa'id radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, şöyle demişti: "İki kişi beraberce helaya gidip, avretleri açık kaza-yı hacet ederken konuşmasınlar. Zirâ Allah Teâla Hazretleri, bu hale gadab eder." (KÜTÜB-İ SİTTE/3529)

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim yüzüne sürme çekerse teklesin. Bu sözümü kim tutarsa işi en güzel şekilde yapmış olur, tutmayana bir mahzur yok. Kim abdest bozduktan sonra taş kullanarak temizlenirse teklesin. Kim böyle yaparsa güzel yapar, kim, de yapmazsa bir mahzur yok. Kim yemek yer ve dişlerinin arasından bir şey çıkarırsa onu dışarı atsın, kim de diliyle çıkarmışsa onu yesin. Kim bu söylediğimi yaparsa güzel yapar, kim de yapmazsa bir mahzur yok. Kim helaya giderse (imkân nisbetinde) tesettürde bulunsun, (kuytu bir yer) bulamazsa, hiç olmazsa kum (taş vs., den) bir tümsek yapıp ona arkasını dönsün, zira şeytan, insanoğlunun makadlarıyla (oturak kısmıyla) oynar. Kim bunu yaparsa en güzelini yapmış olur, yapamayana bir beis yok." (KÜTÜB-İ SİTTE/3531)

Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın sağ eli, suyuna ve yiyeceği (ne değmek) içindi. Sol eli de istinca ve kirletme hâsıl edecek şeyler içindi.''(KÜTÜB-İ SİTTE/3536)

İstanbul -20.01.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail