-216-


İç aleminiz.! İç aleminiz.! Çünkü o  Allah katında en çok sevilendir. (HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 256)

İstediğiniz kadar okuyun bildiklerinizle amel etmedikçe Allah’u Taala size mükafat vermez. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.163)

Siz benden ayet ve hadisleri dinlersiniz, sizden dinlenilir; sizden dinleyenlerden de dinlenilir.(EBU DAVUD)

Allah Azze ve Celle buyuruyor: Benimle meşgul olması kulumun en önem verdiği bir iş olursa, onun arzu ve lezzetini zikrimde kılarım. Bir de arzu ve lezzetini zikrinde kılarsam, o artık bana aşık olur ben de ona aşık olurum. Birbirimize aşık olursak onunla benim aramdaki perdeyi kaldırırım. Bu hal artık onun umumi hali olur. İnsanlar yanıldığında o yanılmaz. İşte böyle onların sözleri Peygamberlerin sözleri gibidir. Gerçek kahraman onlardır işte. Onlar o kişilerdir ki, yer ehline bir zarar vermek istediğim zaman, kendilerini hatırlarım da azaptan vazgeçerim. (RAMUZܒL EHADİS/6385)

Cuma günü on iki saatten  ibarettir. İçinde öyle bir saat var ki Müslüman kul o saatte Allah’ tan ne isterse ona mutlaka verir. O saati, ikindinin son saatine doğru arayın. (RAMUZܒL EHADİS/6400)

Hz. Üsâme radıyallahu anh der ki: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm yırtıcı hayvanların derilerini kullanmayı yasakladı.''(KÜTÜB-İ SİTTE/3508)

Hz. Cabir İbnu Abdillah radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Geceleyin yolların üzerine yatmaktan, oralarda namaz kılmaktan sakının. Çünkü yolların üstü yılanların ve vahşî havvanların sığınağıdır. Yolların üzerine abdest bozmaktan da sakının. Çünkü bu, lanet vesilesidir." (KÜTÜB-İ SİTTE/6057)

Salim radıyallahu anh babasından naklen anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm yol ortasında namaz kılmayı, oralarda büyük veya küçük abdest bozmayı yasakladı." (KÜTÜB-İ SİTTE/6058)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm bevlederken, yanından geçti ve selam verdi. Aleyhissalâtu vesselâm, selamına karşılık vermedi. İşi bitince, ellerini yere vurup teyemmüm etti, sonra selama mukabelede bulundu." (KÜTÜB-İ SİTTE/6064)

İstanbul -28.01.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail