-219-


Fakr benim öğüncemdir. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 299)

Yakin imanın bütünüdür. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.185)

Müslüman kardeşinizi korkutmayınız. Müslümanı korkutmak büyük zülümdür. (HADİS)

Adamayın, adakların kadere hiçbir yönden faydası yoktur. Ne var ki cimri olan kişiden o sayede bir şey alınmış olur. (RAMUZܒL EHADİS/5967)

Kadınları evden çıkarmayın, kitabeyi öğretmeyin. Onlara yün örmeyi, eğirmeyi öğretin, Nur Suresini belletin. (RAMUZܒL EHADİS/5970)

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Komşusu, zararlarından emin olmayan kimse cennete giremez." (KÜTÜB-İ SİTTE/3391)

Yine Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:; "kim allah'a ve ahirete inanıyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah'a ve ahirete inanıyorsa komşusuna ihsanda (iyilikte) bulunsun. Kim Allah'a ve ahirete inanıyorsa hayır söylesin veya sükût etsin."  (KÜTÜB-İ SİTTE/3392)

Ebu Hırâş es-Sülemi radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: Kim kardeşine bir yıl küserse, bu tıpkı kanını dökmek gibidir.'' (KÜTÜB-İ SİTTE/3400)

Ebu Said el-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün): "Sakın yollara oturmayın!" buyurmuştu.
"Ya Resulullah dediler, oturmadan edemeyiz, oralarda (oturup) konuşuyoruz. " "Mutlaka oturacaksanız, bari yola hakkını verin!" buyurdu. Bunun üzerine:
"Ey Allah'ın Resülü, onun hakkı nedir?" diye sordular.
"Gözlerinizi kısmak, gelip geçeni) rahatsız etmemek, selama mukabele etmek, emr- bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker yapmaktır!" dedi." (KÜTÜB-İ SİTTE/3290)

İstanbul -04.02.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail