-226-


Bela sevdiğim kullara bir sel akıntısından daha çabuk gelir. ( HALETÜ EHL’İL-HAKİKAİ MAALLAH / S. 366)

Bende sizin gibi bir beşerim; siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum; unutursam bana hatırlatın. (BUHARİ)

Benim Allah’la öyle bir vaktim var ki Ulu ve Yüce Allah’la beraber iken bu vakit içine O’ndan başka bir şey sığmaz. (TEZKİRETܒL-EVLİYA/ CİLT II /S.316)

Siz öyle bir çağda yaşıyorsunuz ki şeriatın onda birine uymazsanız mahkum olursunuz. Fakat öyle bir çağ gelecek ki o zaman şeriatın onda birine uyan kurtulacak.  (Hz Muhammed’in hayatı Martın Lings S.408)

Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden biri namaz kılarken uyuklayacak olursa, uykusu gidinceye kadar hemen yatsın. Zira, uyuklayarak namaz kılanınız, istiğfar ederken kendi nefsine sebbetmeye kalkar  da farkında olmaz." (KÜTÜB-İ SİTTE/9-44 / 2749 )

Ebû Saîd el-Makberî (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah  (aleyhissalâtu vesselâm)'ın âzadlısı Ebû Râfi, Hasan İbnu Ali (radıyallâhu anhümâ)'ye uğradı. Hasan, örgülerini ensesinde topuz yapmış olduğu halde kalkmış namaz kılıyordu. Ebû Râfi topuzunu çözdü. Hasan (radıyallâhu anh) öfkeyle ona baktı. Ebû Râfi (radıyallâhu anh):

"Öfkelenme, namazına devam et, çünkü ben Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın:

"Bu, şeytan'ın minderi,(3) yani oturma yeridir" dediğini işitmiştim (de onun için çözdüm)" dedi." (KÜTÜB-İ SİTTE/9-46,47 / 2751)

Abdullah İbnu Mâlik İbnu Büheyne (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)öğle namazının ilk iki rekatini tamamlamıştı (oturması gerektiği halde oturmadan) kalktı. Namazı bitirince iki (ziyade) secde daha yaptı, ondan sonra selam verdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/9-49 / 2754)

Abdurrahman İbnu Avf (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Biriniz namazında  yanılır da bir mi iki mi kıldığını bilemezse, namazını bir üzerine bina etsin; iki mi üç mü kıldığını bilemezse iki üzerine bina etsin; üç mü dört mü kıldığını bilemezse üç üzerine bina etsin, sonra da selam vermezden önce iki (ziyade) secde yapsın..." (KÜTÜB-İ SİTTE/9-53 / 2757)

İstanbul -09.03.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail