-240-


Fakirlik: Dünya fakirliği ve ahiret fakirliğidir. Dünya fakirliği ahiret zenginliği olur. Dünya zenginliği ise ahiret fakirliği olur. İşte bu mahvolmak demektir. Dünya malını ve ziynetini sevmek ahiret fakirliği ve azabın ta kendisidir. (RAMUZÜL EHADİS /S.2783)

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Cum'a günü, imam hutbe okurken, sen (yanıbaşında konuşan) arkadaşına: "Sus!" desen boş laf etmiş olursun." (KÜTÜB-İ SİTTE/2855)

Hz. Berâ (radıyallahu anh) anlatıyor: "Zırh giyinmiş bir adam gelerek: "Ya Resûlullah! Hemen savaşa mı katılayım, Müslüman mı olayım?" diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):
" Müslüman ol, sonra savaşa katıl"dedi. Adam Müslüman oldu, savaşa katıldı ve öldürüldü. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) onun hakkında:
Az bir amelde bulundu fakat çok şey kazandı!"buyurdu. (KÜTÜB-İ SİTTE/993)

Sehl İbnu Sa'd radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cennet ehli, gurfelerde kalanları seyrederler, tıpkı gökteki yıldızları seyretmeniz gibi." (KÜTÜB-İ SİTTE/5091)

Ebu Saîd el-Hudrî (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "İki haslet vardır ki bir mü'minde asla beraber bulunmazlar: Cimrilik ve kötü ahlâk." (KÜTÜB-İ SİTTE/393)

Bir kimsenin “Amin” deyişi, Meleklerin “Amin.” deyişine rastlarsa duası kabul olur. (İNSAN-I KAMİL S.677)

Dünyanın helali hesap, haramı ateştir. (HADİS)

Allah’ın en fazla sevdiği veliler muttaki ve gizli olanlardır. (TEZKİRETܒL-EVLİYA CİLT I /S.58)

Bir adam Peygamber(s.a.v) efendimize geldi;

-Seni seviyorum ya resulullah. Dedi

Peygamberimiz şöyle buyurdu;
-
  O halde fakirlik haline razı ol.
Bir kişi yine geldi.
-Allah’ı seviyorum, dedi

Peygamber(s.a.v) buna da şunları söyledi;

-O halde bela gömleğini giy. Allah ve Peygamber sevgisini fakirlik hali ile bela takip eder. (FETHU’R- RABBANİ /S.26)

 

İstanbul -18.05.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail