-251-


Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Biriniz, sabahın farzından önce iki rek'atlik sünneti kılınca sağı üzerine yatsın." (KÜTÜB-İ SİTTE/2921)

Muvatta'nın bir rivayetind‚ şöyle gelmiştir: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Akşam namazı gündüzün vitridir." (KÜTÜB-İ SİTTE/2975)

Ebu Rezin el-Ukayli radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cennet ehlinin çocuğu olmaz, (orada doğum yoktur)." (KÜTÜB-İ SİTTE/5097)

Semure İbnu Cündeb radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bir kimsenin bir eşyası kaybolsa veya çalınsa, sonra bunu bir adamın satmakta olduğunu görse, o mala sahibi ehaktır. Onu satın almış olan kimse satandan bedelini geri alır." (KÜTÜB-İ SİTTE/6672)

Hz Ayşe(r.a) den nakledilir ki: Resulullah (s.a) ın yanında bir gün Yahudiler anılmış da şöyle buyurmuş: Onlar (Yahudiler) Allah’ın bize gösterdiği ve kendilerini sapıttığı Cuma konusunda bizi kıskandıkları gibi hiçbir şeyi kıskanmazlar. Allah’ın bize hidayet edip onları sapıttığı kıble konusunda da, imamın arkasındaki amin sözümüzde de bizi kıskanırlar. (İBN KESİR CİLT II /S.124)

Allah’u Taala Adem’i Rahman sureti üzerine yarattı. (İNSAN-I KAMİL /S.614)

Cennete ilk çağırılanlar, bollukta ve darlıkta Allah’u Taala’ya hamdedenlerdir. (TABERANİ)

Allah sevdiği kimseyi üzmez ama; tecrübe için bazı bela verir. (FETHU’R- RABBANİ S.65) 

İstanbul -14.07.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail