-254-


Muhakkak Kur’an  bir zenginliktir ki artık onun üstünde zenginlik olmadığı gibi onunla beraberde fakirlik yoktur. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT IV/S.229)

İyi geçim ahiret için temenni edilmeli, rahat orada beklenmeli. (FETHU’R- RABBANİ /S.40)

Ey insanlar Allah’u Taala’nın kitabından bir ayet olsun tebliğ edin. Çünkü kendisine Acizlik ve iktidar bile olmak üzere herşey kaderledir. (MUVATTA)

 “İmanlarınızı yenileyin. Dediler ki:

-Ey Allah’ ın Resulü, imanlarımızı nasıl yenileyebiliriz?

Cevap verdi:

-(La ilahe illallah) kelimesini çok söylemekle.” ( RAMUZÜL EHADİS /S.3378)

Hz. Aişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Resulullah (alehissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "(Mûtad olarak) geceleyin namaz kılan bir kimse, uykunun gâlebe çalmsıyla (bir gece uyuya kalsa ve namazını kılamasa) Allah'u Teâlâ hazretleri onun namazının sevabını yine de yazar, onun uykusu (Allah'ın ona yaptığı bir ikram) bir sadaka olur." (KÜTÜB-İ SİTTE/2986)

Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Biriniz gece namazına kalkınca ilk önce iki hafif rek'atle namaza başlasın." (KÜTÜB-İ SİTTE/2990)

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cehennemliklerin tepelerine kaynar su dökülür. Bu su, vücudlarının içine nüfuz eder, öyle ki karınlarına kadar ulaşır; içlerinde ne var ne yok, söker atar ve ayaklarını delip geçer. Bu hâdise "Bununla karınlarının içinde ne varsa hepsi ve derileri eritilecektir" (Hacc 20) ayetinde zikri geçen eritme (es-Sahru) hâdisesidir. Sonra (eriyen cesedleri) eski haline iade edilir." (KÜTÜB-İ SİTTE/5110)

Sürrak radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir erkeğin şahitliğini ve talibin (davacının) yeminini geçerli saydı." (KÜTÜB-İ SİTTE/6686)

Müteşabih görünen ayetlere uyanları gördüğünüz zaman Allah’ın isimlendirdiği kimseler işte onlardır, bu kişilerden sakının. (İBN KESİR CİLT II /S.119)

İstanbul -02.08.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail