-255-


Bizden bir hadis işitip de onu ezberleyerek tebliğ eden kimseyi Allah’u Taala hoş etsin. (EBU DAVUD)

 “Cebrail bana içinde siyah bir nokta bulunan beyaz bir ayna ile geldi:

-Bu nedir? Diye sordum.

-Bu cumadır. Kıyamet o günün içinde kopacaktır.” ( RAMUZÜL EHADİS /S.3368)

Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Biriniz uyuyunca ensesine şeytan üç düğüm atar. Her düğümü atarken, düyüm yerine eliyle vurarak üzerine uzun bir gece olsun, yat" dileğinde bulunur. Adam uyanır ve Allah'ı zikrederse bir düğüm çözülür, abdest alacak olursa bir düğüm daha çözülür, namaz kılarsa bütün düğümler çözülür ve böylece canlı ve hoş bir hâlet-i ruhiye ile sabaha erer. Aksi halde habis ruhlu (içi kararmış) ve uyuşuk bir halde sabaha erer." (KÜTÜB-İ SİTTE/984)

İbnu Mes 'ud (radıyallahu anh) anlatıyor: ``Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın yanında bir adamın zikri geçti ve sabaha kadar uyuduğu, namaz kılmadığı söylendi. Aleyhissalatu vesselam: "Bu adamın kulağına şeytan işemiştir" buyurdu.'' (KÜTÜB-İ SİTTE/2985)

Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bana cennete giren ilk üç kişi arzedildi. Bunlardan biri şehid, biri iffetli olan (ve azla yetinerek) iffetini koruyan, biri de Allah'a ibadetini güzel yapan ve efendilerine hayırhah olan bir köle idi." (KÜTÜB-İ SİTTE/5104)

İbnu Abbâs radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sizden kimse, duvarına, komşusunun hatıl saplamasına mâni olmasın." (KÜTÜB-İ SİTTE/6675)

Gazaba uğrayanlar yahudilerdir, sapıklar da hıristiyanlardır. (İBN KESİR CİLT II /S. 116)

Hz. Cabir (ra) anlatıyor:
“Resulullah (s.a.v)’a:
-Namazın hangisi daha faziletlidir? diye soruldu.
-Kıyamı uzun olanı,  diye cevap verdi. (HADİS)

İstanbul -04.08.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail