-257-


Sizden biriniz namazda amin derse meleklerde gökyüzünde der, biri diğerine uygun düşerse onun geçmiş günahları bağışlanır. (İBN KESİR CİLT II /S.123)

Ebu Hureyre(ra) anlatıyor:

Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurdu:

“Allah’u Taala(cc)Adem(as)’i yaratınca, oturmakta olan bir gurup meleği göstererek, “Git şunlara selam ver ve sana nasıl bir  selamla karşılık vereceklerini dinle. Çünkü onların karşılığı senin ve senin neslinin selamı olacaktır” buyurdu. Bunun üzerine Adem (as) :

-Esselamu aleyküm, dedi. Melekler de:

-Esselamu aleyke ve rahmetullahi, şeklinde karşılık verdiler ‘ve rahmetullahi’ kelimesini ziyade ettiler. (BUHARİ, MÜSLİM)

Yalan imanı kaçırır. (FETHU’R- RABBANİ /S.74)

Acıya dayanıp uğradığın felaketi kimseye duyurmaman ve şikayette bulunmaman Allah’ı tazim ve onu hakkıyla marifettendir. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT IV/S.139)

Azab bakımından cehennem ehlinin en hafif olanı, Ebu Talib’tir. O, iki nalin giyecektir ki, onlardan beyni kaynayacaktır. (MÜSLİM)

 “Kara şehidinin borçtan başka bütün günahları affedilir. Deniz şehidinin borç ve emaneti de dahil bütün günahları affedilir.” ( RAMUZÜL EHADİS/ S.3796)

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Biz Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) ile beraberken bize yağmur isâbet etti. Efendimiz elbisesini açtı, bedenine yağmur isabet etti. "Bunu niye yaptınız?'' diye sorduk. "O Rabbinden yeni geliyor'' buyurdular.'' (KÜTÜB-İ SİTTE/3031)

Hz. Câbir (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Çocuk (doğumunda) ağlamadan ölürse üzerine namaz kılınmaz, varis olmaz, ona da varis olunmaz." (KÜTÜB-İ SİTTE/3034)

İstanbul -10.08.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail