-265-


Şeytanın boynunu(Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed Allah’ın resuludur) kelamı ile kırınız. Sizden biri, nasıl düşmanına seri şekilde vurarak yahut fazla yükü boynuna takarak belini bükerse, şeytan da bu ulvi kelam karşısında öyle susar ve siner. (FETHU’R- RABBANİ/ S.204)

Cum’a yoksulların haccı, kadının cihadı ise kocası ile iyi geçinmesidir. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT IV/S.248)

Bana eziyet eden muhakkak ki Allah’u Taala’ya eziyet etmiş olur. (HADİS)

Allah bir kula bir veya birden fazla musibet verdi mi şu iki sebepten verir: Kul, ya Allah’ın bağışlamayacağı bir günah işlemiştir. Ona musibet verir ve o günah bu müsibet sebebiyle affedilir. Yahut da Allah onu bir dereceye ulaştıracaktır. Bu musibeti verir ve o sebeple Allah onu o dereceye ulaştırır.” ( RAMUZÜL EHADİS/ S.4575)

Ebu Rimse (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam, namazın ilk tekbirine yetişerek Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm ile birlikte namaz kıldı. Aleyhissalatu vesselam önce sağına sonra soluna selam verdi. (Başını öylesine çevirdi ki, gerisinde olduğumuz halde) yanaklarının beyazlığını gördük. Sonra namazdan çıktı. Kendisiyle namazın ilk tekbire yetişen zat hemen kalkıp ilave namaza başladı. Hz. Ömer (radıyallahu anh) ona doğru fırlayarak adamı omuzlarından yakalayıp sarstı ve: "Otur! Ehl-i kitabı helâk eden şey, namazları arasına bir fasıla bırakmamalarından başka bir şey değildir! dedi. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm nazarını çevirip: "Ey İbnu'l-Hattab, Allah seni (doğruya) isabet ettirdi" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE/3072)

Ebu Şa'sa (rahimehullah) anlatıyor: "Biz Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) ile birlikte mescidde oturuyorduk, Müezzin ezan okudu. Bir adam kalkıp yürümeye başladı. Ebu Hüreyre, adam mescidden çıkıncaya kadar gözleriyle onu takip etti ve:
"Şu adam Ebu'l-Kasım aleyhissalatu vesselam'a asi oldu!" buyurdu."
(KÜTÜB-İ SİTTE/3073)

Semüre İbnu Cündeb radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "(Cehennemlikler derece derecedir.) Bir kısmı vardır, ateş onları topuğuna kadar yakalar; bir kısmı vardır, dizlerine kadar yakalar; bir kısmı vardır kemere kadar yakalar; bir kısmı vardır köprücük kemiğine kadar yakalar." (KÜTÜB-İ SİTTE/5108)

Ka'b İbnu Mâlik (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) gazveye çıkmaya karar verdiği zaman, şaşırtarak başka bir zan uyandırır ve: "Harb bir hiledir" derdi." (KÜTÜB-İ SİTTE/1012)

    İstanbul -15.09.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail