-266-


Müslüman kişinin sahip olduğu şeyde ki hakkı vasiyet etmesidir. Müslüman iki gece yatarsa, mutlaka vasiyeti yanında yazılı olmalıdır. (İBN KESİR CİLT III /S.700)

Hz. Enes (ra) anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Ezan ile kamet arasında yapılan dua geri çevrilmez.” (MÜSLİM)

Yiyecek verirseniz Allah’ın emrini bilen kişilere veriniz. Giyecek vereceğiniz zaman  Allah’a inanmış kişileri seçiniz. (FETHU’R- RABBANİ /S.202)

Hamd rahmanın cübbesidir. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT IV/S.156)

Abdurrahman b. Semure(ra) anlatıyor:

Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “Bir şeye yemin ettiğinde ondan başkasını daha hayırlı görürsen, o hayırlı olanı yap, yemininden dolayı da kefaret ver.” ( BUHARİ, MÜSLİM)

Kimin erkek-dişi, bir çocuğu ölürse, boyun eğsin veya eğmesin, razı olsun, olmasın sabretsin, etmesin, onun karşılığı mutlaka cennettir.” ( RAMUZÜL EHADİS/ S.5531)

Osman İbnu Ebi'l-As (radıyallahu anh) anlatıyor: "Ey Allah'ın Resülü dedim, şeytan benimle namazımın ve kıraatimin arasına girip kıraatimi iltibas etmeme sebep oluyor, (ne yapayım?)'' Aleyhissalâtu vesselâm bana şu cevabı verdi: "Bu Hınzeb denen bir şeytandır. Bunun geldiğini hissettin mi ondan Allah'a sığın. Sol tarafına üç kere tükür!''
(Osman İbnu Ebi 'I-As) der ki: "Ben bunu yaptım, Allah Teâla Hazretleri onu benden giderdi."
(KÜTÜB-İ SİTTE/3081)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Müezzinlerin boyunlarına, müslümanların iki hasletleri takılmıştır: Namazları ve oruçları. (Bunların vakitlerini müslümanlara müezzinler ilan eder.)" (KÜTÜB-İ SİTTE/6167)

Amr İbnu'l-Âs radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Hâkim içtihad eder ve isabet ederse kendisine iki ücret (sevap) verilir. Eğer içtihad eder ve hata ederse ona bir ücret vardır." (KÜTÜB-İ SİTTE/4853)

    İstanbul -20.09.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail