-267-


Ümmü Seleme ve Ebu Hureyre radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Müsteşar mü'temendir (KÜTÜB-İ SİTTE/ 5720)

"Resûlullah (sa) buyurdular ki:Allah üç kişi ile konuşmaz (rahmet nazarı ile bakmaz) ve onları temize çıkarmaz. Bunlar zina eden yaşlı, yalan söyleyen hükümdar, büyüklenen fakirdir. (İBN KESİR CİLT III /S.681)
"Resûlullah (sav), 2Her kimin cenaze namazını üç saf cemaat kılarsa, muhakkak cennet ona vaciptir2 buyurmuştur. (EBU DAVUD, TIRMIZİ)

Allah, kullarına verdiği nimeti açıktan görmek diler. (FETHU’R- RABBANİ/ S.174)

Üç kişiye acıyın cahiller arasında olun,  zengin iken fakir düşen ve kabile arasında hatırlı iken itibarını kaybeden. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT IV/S.53)

Ebû Musa (ra) anlatıyor:
Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “Vallahi, inşallah ben bir şeye yemin eder de sonradan başkasını ondan daha hayırlı görürsem, yeminimin kefaretini verir ve hayırlı olan hareketi yaparım.” (BUHARİ, MÜSLİM)

“Hemmi (kederi) çok olanın bedeni hasta olur, ahlakı kötü olanın ruhu işkenceye tabi tutulur, insanları durmadan kötüleyen kişinin şahsiyeti düşer, şerefi gider.” ( RAMUZÜL EHADİS /S.5495)
Amr İbnu Rabi'a radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Bana salavat okuyan bir mü'min yoktur ki ona melekler rahmet duası etmemiş olsun. Bu, bana salavat okuduğu müddetçe devam eder. Öyleyse kul bunu, ister az ister çok yapsın!" (KÜTÜB-İ SİTTE/6225)

    İstanbul -22.09.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail