-287-


İlimden bir kısmı da vardır ki, hazine şeklindedir. Allah’ı bilen bilginlerden başkası bilemez. (İBN KESİR CİLT II /S.149)

Kırk sene beklemek, namaz kılanın önünden geçmekten hayırlıdır. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.497)

Kuru temenniden sakınınız;  o ahmaklar batağıdır. (FETHU’R- RABBANİ /S.154)

Musa (a.s) Allah’ a dedi ki: Ey Rabbim yakın mısın? Sana yavaş yalvarayım. Uzak mısın? Yüksek sesle çağırayım seni. Ben sesimi duyuruyorum fakat seni göremiyorum. Neredesin sen?

Allah buyurdu ki:

“Ben arkanda, önünde, sağında ve solundayım. Kul beni hatırladığı zaman yanındayım, bana dua ettiği zaman beraberim.” ( RAMUZÜL EHADİS/ 4109)

Resulullah (sav)buyurdular ki: ’’Allah katında namazın en sevimlisi Davud Peygamberin namazıdır. Yine Allah katında orucun en sevimlisi Davud Peygamberin orucudur. Zira Davud Peygamber, gecenin yarısını uyuyarak, üçte birini ibadetle geçirir, sonra altıda birinde uyurdu. Yine bir gün oruç tutar, bir günde iftar ederdi.’’ (BUHARİ, MÜSLİM)

Ebu Ümame radıyallahu anh, Resûlullah'tan naklen anlatmıştır: "İstikamet üzere olun! İstikamet üzere olsanız, bu ne iyidir! Amellerinizin en hayırlısı namazdır. Abdesti ancak kâmil mü'minler (hakkıyla) muhafaza ederler." (KÜTÜB-İ SİTTE /6040)

Hz. Ali radıyallahu anh buyurmuştur ki: "Muhakkak ki ağızlarınız Kur'ân'ın yollarıdır, onları misvakla temizleyin. (KÜTÜB-İ SİTTE /6044)

Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim abdest alır ve abdestini güzel yaparsa hataları vücudundan tırnak diplerine varıncaya kadar çıkar dökülür.'' (KÜTÜB-İ SİTTE /3554)

Müttakilere muttaki adı verilmiştir. Çünkü onlar mahzurlu olabilecek davranışlara düşmekten kaçınmak için bir mahzurlu olmayan davranışlarıda terk etmişlerdir. (İBN KESİR CİLT II/ S.161)

    İstanbul -28.12.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail