-288-


Kişi için ancak namazında hatırladığı vardır.(İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.601)

İman sahibinin ümit ve korkusu teraziye konsa eşit olmalıdır. (FETHU’R- RABBANİ S.155)

İlmi yazı ile kaydedin!”( RAMUZÜL EHADİS/ 4165)

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor:

Efendimiz (sav) buyurdu ki: ’’Yahudi ve Hısistiyanlara önce siz selam vermeyin. Onlardan birine yolda rastladığınızda onu yolun en dar yerinden gitmeye (zorlayınız) sıkıştırınız. (MÜSLİM)

Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim abdest alır ve abdestini güzel yaparsa hataları vücudundan tırnak diplerine varıncaya kadar çıkar dökülür.''(KÜTÜB-İ SİTTE /3554)

Abdullah es-Sunâbihi radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mü'min kul abdest aldıkça mazmaza yaptı mı (ağzını yıkadı mı) günahlar ağzından çıkar. (Burnunu sümkürdü mü) günahlar burnundan çıkar, yüzünü yıkadı mı günahlar göz kapaklarının altına varıncaya kadar yüzünden çıkar. Ellerini yıkadı mı günahlar tırnak diplerine varıncaya kadar ellerinden çıkar. Başını meshetti mi, günahlar kulaklarına varıncaya kadar başından çıkar. Ayaklarını yıkadı mı, günahlar ayak tırnaklarının altına varıncaya kadar ayaklarından çıkar. Sonra mescide kadar yürümesi ve kılacağı namaz nafile (bir ibâdet) olur.''(KÜTÜB-İ SİTTE /3557)

Ebu Said radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim abdest alıp: "Sübhâneke Allahümme ve bihamdike estağfiruke ve etübu ileyke. (Rabbim seni tenzih ederim, Allah'ım hamdim sanadır, senden bağışlanmak isterim, tevbem de sanadır)" derse, bu bir kâğıda yazılır, sonra bir mühür üzerine nakşedilir, sonra da Arş'ın altına kaldırılır ve Kıyamete kadar (mühür) kırılmaz.''(KÜTÜB-İ SİTTE /3560)

    İstanbul -30.12.2005
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail