-291-


Allah’ın zikrinden başka konularda sözü çoğaltmayın, çünkü Allah’ın zikrinden başka çok söz kalpte katılıktır. İnsanlar arasında Allah’a en uzak olanda kalpleri katı olanlardır. (İBN KESİR CİLT II/ S.390)

Günahın küçük sayılanlarından sizi siz koruyun. Çünkü bunlar birleşerek adamı helaka götürürler. (İBN KESİR CİLT II /S.403)

Peygamber efendimiz(s.a.s) dilenciliği yasak etmiştir. Zenginliğin derecesi kendisine sorulunca;

-Sabah ve akşam yiyeceği bir gün bir gecelik nafaka  buyurmuşlardır. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT I/S.622)

İlim ikiye ayrılmıştır. Biri sabır, öbürüde şükürdür. (FETHU’R- RABBANİ /S.205)

Dünya mel’undur, içindeki de mel’undur. Ancak Allah’ ın zikri ve Allah’ a gönül verenler, alim ve talebe olanlar müstesna. ( RAMUZÜL EHADİS/ 2485)

Ebu Hattab Katade (ra) der ki;

Enes’e (ra)’’ Peygamberimiz’in sahabileri arasında el sıkışma var mıydı?’’ diye sordum. Evet, vardı’’ diye cevap verdi. (BUHARİ,TIRMIZİ)

Ümmü'd-Derdâ radıyallahu anha anlatıyor: "Ebu'd-derda radıyallahu anh'ı işittim. Demişti ki: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ı işittim, şöyle buyurdu: "Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir." (KÜTÜB-İ SİTTE /4118)

Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm (bir hadis-i kudsi'de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah işledi ve: "Ya Rabbi günahımı affet!" dedi.

Hak Teâla da: "Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."

Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim günahımı affet!" der.

Alllah Teâla Hazretleri de:

"Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."

Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teâla da:

"Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle muâhaze eden bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap, ben seni affettim!" buyurdu." (KÜTÜB-İ SİTTE /4113)

 

    İstanbul -18.01.2006
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail