-301-


Ticarete devam edin. Çünkü rızkın onda dokuzu ticarettedir. (İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT II/S.164)

Cahil bir defa azab çeker, alim ise yedi. (FETHU’R- RABBANİ /S.294)

Enes (ra) anlatıyor:

Resulullah (sav)buyurdu ki:’’Buluğ çağına varmamış üç çocuğu ölen her Müslümanı Allah, o çocuklara ihsan ettiği geniş rahmeti sebebiyle cennete sokar.’’ (BUHARİ)

Muaz İbnu Abdillah İbni Hudeyb'in amcası radıyallahu anh anlatıyor: "Biz bir cemaatte idik. Başında ıslaklık olduğu halde Resulullah aleyhissalatu vesselam çıkageldi. Birimiz ona: "Bugün sizi iyi ve ferah görüyoruz" dedi. "Evet! Elhamdulillah öyledir!" buyurdular. Sonra halk zenginlik hususunda sohbete daldılar. Aleyhissalatu vesselam: "Muttaki için zenginliğin bir zararı yok!" buyurdular. Devamla: "Ancak dediler, sıhhat, muttaki için zenginlikten daha hayırlıdır. Gönül hoşluğu da bir nimettir." (KÜTÜB-İ SİTTE /6620)

Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Ey insanlar Allah'a karşı muttaki olun ve (dünyevi) talepte mutedil olun. Zira, hiçbir kimse yoktur ki, (Allah'ın kendisine taktir ettiği) rızkını eksiksiz elde etmeden ölmüş olsun. Rızkı gecikse bile ona mutlaka kavuşacaktır. Öyleyse Allah'tan korkun ve talepte mutedil olun, (gayr-ı meşru yollara sapmayın), helal olanı alın, haram olanı terkedin." (KÜTÜB-İ SİTTE /6623)

Dünya; yurdu olmayanların yurdu, malı olmayanların malıdır. Aklı olmayan kişi dünya için toplar. (İBN KESİR CİLT III/S.817)

Resulullah (sav) şöyle buyurdu:’’Kadınları güzellikleri sebebiyle nikahlamayın; olur ki güzellikleri onları helak eder. Kadınları malları için nikahlamayın; olur ki malları azdırır. Onları dinleri için dinleri için nikahlayın. Muhakkak ki siyah, kısa saçlı dindar bir carıye daha üstündür. (İBN KESİR CİLT III/S.873)

Bir malın kusurunu söylemeden satmak hiç kimseye helal olmaz.Malın bu kusurunu bilenedeonu söylememek helal olmaz. .(İHYAU’-ULÜMİ’D-DİN CİLT II/S.197)

Ahir zamanda ümmetime kader (meselesinin) kapısı açılacak. Hiç bir şey bu kapıyı kapatamayacak. Onlara şu ayetle karşı çıkmanız kafidir:

-Yeryüzünde ve size isabet eden bir musibet yoktur ki kitabda (Allah kitabında) yazılı olmasın. ( RAMUZÜL EHADİS 3750)

    İstanbul -15.03.2006
http://sufizmveinsan.com


Üst Ana sayfa e-mail