-33-


Ashabımdan herhangi bir kimse bir ülkede ölürse, kıyamet günü onlar (o ülke halkı) için bir lider ve nur olarak mahşere kaldırılır. (TIRMIZİ/4119)

Biriniz ayakta iken öfkelenirse, otursun; şayet üzerinden öfke gitmez ise yatsın. (İMAM-I RABBANİ/S.258)

Âli’ye bakmak ibadettir.  (İMAM-I RABBANİ/S.1037)

Değiştirmeye güç yetiremediğiniz bir şey görürseniz, sabırlı olun; tâ Allah-u Teala onu değiştirinceye kadar. (GUNYET-ÜT TALİBİN/S.158)

Garip, dinini korumak için ayrılıp uzlet köşesine çekilendir. (GUNYET-ÜT TALİBİN/S.105)

Ameller kap(ta bulunan madde) gibidir. En aşağısı (yani dipteki kısım) güzelse en yukarısı (yani üst kısmı) da güzel olur; en aşağısı bozulursa en üstü de bozulur. (KÜTÜB-İ SİTTE/7246)

Sinek başı kadar bile olsa, gözünden Allah korkusuyla yaş çıkan ve bu yaşı yanak yumrusuna değecek kadar akan hiçbir mü’min kul yoktur ki, Allah onu (ebedi) ateşe haram etmesin! (KÜTÜB-İ SİTTE/7245)

Kim sabah namazına giderse, iman bayrağıyla gitmiş olur. Kim de çarşıya giderse o da iblis bayrağıyla gitmiş olur. (KÜTÜB-İ SİTTE/6646)

Kim çocuğuyla annesi arasını ayırırsa kıyamet günü Allah (celle celâluhu) sevdikleriyle onun arasını ayırır. (KÜTÜB-İ SİTTE/304)

Şehirlerde yaşayanlar, Allah yolunda hapsedilmiş kimselerdir. Gıdalarında onlara ihtikâr yapmayın, onlara fiyatları yükseltmeyin, zira kim onlara bir gıda maddesini kırk gün hapsetse, sonra da tamamını tasadduk etse yine de işlediği günahı affettiremez. (KÜTÜB-İ SİTTE/379)

Nafaka için harcananın hepsi Allah yolunda harcanmış gibidir; bina için harcanan müstesna, bunda hayır yoktur. (KÜTÜB-İ SİTTE/403)

İstanbul - 27.02.2003
http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail