-34-


Allah adına size sığınan kimseyi koruyunuz. Allah adına isteyene veriniz. Sizi (meşru bir yere) davet edene ise icabet ediniz. Kim de size bir iyilik yaparsa ona mukabelede bulununuz; şayet ona mukabelede bulunamazsanız kendisine bil mukabele bulunduğunuza kanaat getirinceye kadar ona dua ediniz. (RİYÂZ’ÜS SÂLİHÎN/1-1722)

Ramazan’dan sonra en faziletli oruç Allah (celle celaluhu)’ın ayı olan Muharrem’in orucudur. Farz namazından sonra en faziletli namaz da gece namazıdır. (RİYÂZ’ÜS SÂLİHÎN/1-1246)

Münafığa “efendi(m)” demeyiniz. Eğer o efendi olursa muhakkak ki yüce olan Rabbinizi öfkelendirmiş olursunuz. (RİYÂZ’ÜS SÂLİHÎN/1-1725)

Benim Hak Teala Hz. ile bir vaktim vardır ki oraya Nebiyy-i Mürsel ve Melek-i Mukarreb sığmaz. (FİHİ MÂ-FİH/S.14)

Allah örtülüdür. Örtünmeyi ve utanmayı sever. İçinizden biri yıkanacağı zaman örtünsün. (GUNYET-ÜT TALİBİN/S.81)

Uzlet köşenize çekiliniz. Bu ibadettir. (GUNYET-ÜT TALİBİN/S.104)

Mümin evinde oturandır. (GUNYET-ÜT TALİBİN/S.104)

Kim ailesine Aşure günü geniş (cömert) davranırsa Allah da ona senenin geri kalan günlerinde geniş davranır. (KÜTÜB-İ SİTTE/3234)

Sadaka verin. Kişinin eline parayı alıp sadaka olarak vermek üzere çıktığı ve fakat kendisine bağışta bulunulan kimsenin "Bunu dün getirmiş olsaydın kabul ederdim, ama şu anda ona ihtiyacım yok'' diye cevap vereceği ve böylece sadakasını kabul edecek bir kimseyi bulamadan sadakası elinde olduğu halde geri döneceği zaman yakındır. (KÜTÜB-İ SİTTE/3235)

İbnu Amr İbni'l-As radıyallahu anhümâ anlatıyor: "Medine'de doğan bir adam Medine'de ölmüş idi. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm namazını kıldırdı, sonra da: "Keşke doğduğu yerden başka bir yerde ölseydi!" buyurdu. Oradakiler "Niçin?" diye sorunca açıkladı:
"Kul doğduğu yerin dışında ölürse, cennette doğduğu yerle eserinin kesildiği (ecelinin geldiği) yerin arası mukayese edilir!" (KÜTÜB-İ SİTTE/5455)

İbnu'l-Firasî anlatıyor: "Ben ava çıkmıştım. Yanımda içine su koyduğum bir kırbam vardı. Deniz suyu ile ebdest aldım. Durumu Aleyhissalâtu vesselâm'a sordum. Bana: "Denizin suyu temizdir, meytesi (ölüsü) de helaldir!" cevabını verdi. (KÜTÜB-İ SİTTE/6076)

Übey İbnu Ka'b radıyallahu anh anlatıyor "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm su getirtip (uzuvlarını) birer birer yıkayarak abdest aldı.
"İşte bu abdest vazifesidir!" buyurdu. Yahut da: "İşte bu, yapmadığı taktirde, Allah'ın namazını kabul etmeyeceği, kişinin (yapması gereken asgari) abdestidir!" buyurdu. Sonra ikşer ikişer yıkayarak abdest aldı. Sonra:
"Bu da, Allah'ın ücretini iki hisse verdiği kişinin abdestidir!" buyurdu. Üçer sefer yıkayarak abdest aldı ve: "İşte bu benim ve benden önceki peygamberlerin abdestidir!" buyurdu. (KÜTÜB-İ SİTTE/6086)

İstanbul - 04.05.2003
http://gulizk.com

 


Üst Ana sayfa e-mail